کدام بیماری ناشی از کمبود ویتامین D است؟

در سراسر جهان در حدود ۴۰ تا ۷۵ درصد از تمام بزرگسالان دچار کمبود ویتامین D هستند. و‌یتامین D از راه مصرف برخی مواد غذایی یا قرار گرفتن در معرض نور خورشید جذب بدن می شود. اطلاعات پزشکی حاصل از پژوهش‌های جدید محققان ثابت کرده است که بسیاری از بیماری‎ها با کمبود ویتامین D ارتباط دارند. 

کدام بیماری ناشی از کمبود ویتامین D است؟

و‌یتامین دی یکی از و‌یتامین‌ های لازم برای بدن و از و‌یتامین ‌های محلول در چربی است، که به رشد و استحکام استخوانها از طریق کنترل تعادل کلسیم و فسفر کمک می ‌کند. این و‌یتامین با ایجاد افزایش جذب فسفر و کلسیم از روده‌ ها و کاهش دفع از کلیه به متابولیسم استخوان ‌ها نیز کمک می نماید. نیاز روزانه برای این و‌یتامین برای هر فرد بالغ ۱۰ میکروگرم یا حداکثر ۲۰۰۰ واحد در روز و در دوران کودکی و پیری این میزان بالاتر است. در این مطلب به معرفی بیماری‎های شایعی می‌پردازیم که با کمبود ویتامین D در ارتباط هستند. 

آلزایمر 

محققان در مطالعات اخیر خود دریافتند بزرگسالانی که در معرض کمبود و‌یتامین D هستند، ۵۳ درصد نسبت به سایرین بیشتر در معرض خطر زوال عقل و آلزایمر قرار دارند.

بیماری قلبی 

افرادی که دچار کمبود ویتامین دی هستند، ۳۲ درصد بیشتر از سایرین در معرض خطر ابتلا به بیماری های قلبی هستند. و‌یتامین D به بهود عملکرد سیستم ایمنی بدن و کنترل التهاب و در نتیجه کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی کمک می کند.

دیابت نوع ۲ 

نتایج مطالعات جدید نشان می‎دهد که قرار گرفتن روزانه ۲۰ دقیقه در معرض نور خورشید و یا استفاده از مکمل های ویتامین D، خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را کاهش می دهد.

پوکی استخوان 

ویتامین D از آنجا که منجر به جذب کلسیم و فسفات از رژیم غذایی می شود، به طور مستقیم با پوکی استخوان ارتباط دارد. کمبود این ویتامین منجر به دردهای استخوانی و پوکی استخوان می شود و خطر شکستگی های استخوانی را چند برابر می کند.

بیماری کلیوی 

یک مطالعه نشان داده کسانی که دچار فقر و‌یتامین D هستند، دو برابر بیشتر در معرض آلبومینوری یا آلبومین بالا در ادرار قرار دارند. آلبومینوری از نشانه های اولیه آسیب کلیوی است.

اختلال در نعوظ 

اگرچه اختلال در نعوظ می تواند ناشی از دیابت و سرطان پروستات ایجاد شود ولی مطالعات جدید نشان داده اند که موارد شدید اختلال در نعوظ با سطوح بسیار پایین و‌یتامین D رابطه مستقیم دارد.

منبع: salamatnews.com

مطالب مرتبط: 

کمبود و‌یتامین D باعث زوال عقل می‎شود

چه مقدار و‌یتامین D برای سلامت قلب نیاز داریم؟

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *