bکار با کامپیوتر احتمال زوال عقل را کاهش می‎دهد! · سامانه جامع اطلاعات پزشکی
کار با کامپیوتر احتمال زوال عقل را کاهش می‎دهد!

اطلاعات پزشکی حاصل از تحقیقات پژوهشگران موسسه ویسکانسین آمریکا ثابت کرده است که کار کردن با کامپیوتر و دیگر تجهیزات هوشمند در دوران سالمندی برای پیشگیری از ابتلا به زوال عقل بسیار موثر است. 

پیشگیری از زوال عقل

با بالا رفتن سن به مرور زمان حجم مغز کاهش می‌یابد و تغییرات مهمی در سلول‌ها و عروق خونی مغز روی می‌دهند که سبب می‌شود فرد در معرض بیماری‌های مغزی دوران سالمندی مانند زوال عقل، آلزایمر، پارکینسون و کاهش توانایی شناختی قرار گیرد. نتایج تحققیات جدید حاکی از وجود ارتباط بین فعالیت ذهنی و کاهش احتمال ابتلا به زوال عقل است و نشان می‌دهد استفاده از رایانه در افراد میانسال و سالمند، تاثیر مثبتی در کاهش احتمال ابتلا به زوال شناختی دارد. محققان دریافتند افرادی مانند پزشکان، موسیقیدانان، خلبانان و مهندسان که فعالیت ذهنی زیادی دارند، بیشتر عملکردهای شناختی مغز را تا پایان عمر حفظ می‌کنند. اسکن‌های مغزی این افراد نشان می‎دهد حجم هیپوکامپ مغز این افراد نسبت به دیگر سالمندان بیشتر است.

کار با کامپیوتر و اینترنت و فعالیت در شبکه‎های اجتماعی، مطالعه الکترونیکی و دانلود انواع فایل های سرگرمی به افراد میانسال و سالمند کمک می‌کند ذهن فعال و خلاق‎تری داشته باشند و کمتر با مشکلات حافظه مواجه شوند. علاوه بر فعالیت‌های ذهنی، سبک زندگی سالم مانند فعالیت بدنی منظم، رژیم غذایی سالم و استفاده از مکمل های غذایی و ویتامین‌ها و املاح معدنی، نقش مهمی در حفظ توانایی و عملکرد مغز دارند.

منبع: salamatnews.com

مطالب مرتبط:

کمبود ویتامین D باعث زوال عقل می‎شود

آیا آهسته راه رفتن نشانه ابتلا به آلزایمر است؟

بازی‌های ویدئویی سه بعدی به تقویت حافظه کمک می‌کند

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *