bچیزهایی که درباره آرتروز نمی‎دانید! · سامانه جامع اطلاعات پزشکی
چیزهایی که درباره آرتروز نمی‎دانید!

آرتروز، فرآیند پیرشدگی مفاصل است و ممکن است این عارضه در یک نفر زودتر و در فرد دیگر دیرتر اتفاق بیفتد. مهمترین علت ابتلا به آرتروز فقر حرکتی  یا انجام حرکت‎های نادرست است. تصورات و باورهای غلط در مورد این بیماری، شایع است. آنچه که در مورد این بیماری نمی‌دانید، می‌تواند به شما صدمه بزند، بخصوص اگر مراجعه به پزشک را به تاخیر بیندازید یا برای محافظت از خودتان، قدم‌های لازم را بر ندارید.

چیزهایی که درباره آرتروز نمی‎دانید!

اضافه وزن

چاقی، فشار بیشتری روی مفاصل وارد می‌کند که می‌تواند منجر به آسیب دیدگی و استئو آرتریت شود. بعلاوه، چربی اضافی بدن می‌تواند باعث تغییرات التهابی در سراسر بدن و همچنین مفاصل شود. کاهش وزن، می‌تواند وضعیت این بیماران و پاسخ به درمان را بهبود بخشد.

سیگار کشیدن

سموم موجود در سیگار ممکن است به نحوی، عملکرد سیستم ایمنی بدن را طوری تغییر دهد که خطر ابتلای شما را بالا ببرد. با توجه به تحقیقی در سال ۲۰۱۴، اگر شما در حال حاضر مبتلا به آرتروز هستید، ادامه دادن به سیگار کشیدن احتمالا وضع شما را بدتر خواهد کرد. ترک سیگار می‎تواند کنترل بیماری را راحت‎تر کند.

آسیب دیدگی‌

مصدوم شدن، خواه یک آسیب دیدگی ورزشی باشد یا یک سقوط یا یک تصادف، می‌تواند در مکانیک یا یکپارچگی یک مفصل خاص، اختلال ایجاد کند. این امر می‌تواند به مرور زمان، خطر ابتلا به آرتروز دژنراتیو را افزایش دهد.

آ‌رتروز مخصوص سالمندان نیست

بیش از ۵۰ میلیون بزرگسال در آمریکا با آرتروز زندگی می‌کنند ۲/۳ از این افراد، زیر ۶۵ سال هستند. این مقدار شامل نزدیک به ۳۰۰ هزار کودک زیر ۱۶ سال است که از آ‌رتروز در دوران نوجوانی رنج می‌برند. آ‌رتروز التهابی معمولا در دهه ۳۰، ۴۰ یا ۵۰ زندگی ظاهر می‌شود. اگر درد، تورم یا سفتی در مفصلتان دارید که برای چند هفته طول کشیده است، فکر نکنید فقط به این خاطر که زیر ۴۰ سال دارید، نمی‌تواند آ‎رتروز باشد.

 ارتباط آ‌رتروز و بیماری قلبی

از آنجا که آر‌تروز، یک بیماری التهابی است، باعث می‌شود شما مستعد التهاب در عروق و تصلب شرایین نیز بشوید. افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید، بطور متوسط ۱۰ سال کمتر از همتایان‌شان زندگی می‌کردند، و علت آن تا حد زیادی آن بود که این افراد، به بیماری قلبی عروقی مبتلا می‌شدند. 

منبع: fitnessmagazine.ir

مطالب مرتبط: 

ورزش‌های مناسب برای آر‌تروز

مهمترین علت ابتلا به آر‌تروز

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *