چگونه از تبخال پیشگیری کنیم؟

تبخال یک بیماری ویروسی واگیردار است که با تاول‎های کوچک و دردناک که قرمز رنگ هستند بروز می‌کند. این تاول‎ها معمولا در اطراف لب‌ها ایجاد می‎شود، اگر چه این بیماری وخیم نیست اما در بسیاری از موارد می‌تواند آزار دهنده باشد. 

تبخال

 تب خال معمولاً روى لب‎ها ظاهر مى‌شود. اما گاهى روى سوراخ‌هاى بینى، داخل دهان، روى لثه‌ها یا کام سخت، چانه یا انگشتان دست و حتی اندام تناسلی هم دیده مى‎شود. این تاول‎ها دردناک هستند و معمولاً ۷ تا ۱۰ روز طول مى کشد تا برطرف شوند. انواع مختلفی از ویروس هرپس باعث تب خال مى‎شوند. ویروس هرپس سیمپلکس معمولاً در صورت، تب خال ایجاد مى‎کند. این ویروس مسئول ایجاد تبخال‏‌هاى تناسلى نیز  هست. هنگامى که یک بار به تب خال مبتلا مى‎شوید، ویروس در سلول‌هاى عصبى پوست‎تان نهفته باقى مى‎ماند و ممکن است دوباره به صورت عفونتى فعال در همان محل اول یا نزدیک به آن ظاهر شود.  تب خال در صورتی به شما سرایت مى‎کند که با شخصى که داراى ضایعه فعال است تماس بگیرید. استفاده مشترک از ظروف غذا، تیغ و حوله مى‌تواند باعث سرایت تب خال شود.

براى پیشگیرى از بروز تب خال و جلوگیری از انتقال تب خال به سایر افراد بهتر است از روبوسی و تماس پوستى با افراد مبتلا به تب خال خوددارى کرد. تب، استرس و قرار گرفتن در معرض نور خورشید ممکن است باعث عود تبخال شود. گیاهان دارویی که در طب سنتی برای درمان این مشکل توصیه شده‎اند عبارتند از: عصاره گیاه بادرنجبویه به صورت موضعی، روغن نعنا به صورت موضعی و خوراکی و عصاره یا جوشانده ریشه جعفری به صورت موضعی

منبع: beytoote.com

مطالب مرتبط:

تب خال چیست؟

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *