bچگونه از اعتیاد فرزندمان جلوگیری کنیم؟ · سامانه جامع اطلاعات پزشکی
چگونه از اعتیاد فرزندمان جلوگیری کنیم؟

به عنوان پدر و مادر باید درباره مواد مخدر و اعتیاد کاملا آگاه باشیم تا بتوانیم اطلاعات صحیح و جدیدی در اختیار فرزندمان قرار دهیم. اگر درباره مواد مخدر متداول و تاثیر اعتیاد به آنها بر جسم و ذهن اطلاعات کافی داشته باشیم، می‌توانیم با هوشیاری کامل در مورد این مسائل با فرزندمان بحث کنیم. 

کودکان در سنین بین ۵ تا ۹ سال به همه چیز اعتماد دارند. به کودک کمک کنید کسانی را که باید به آنها اعتماد کند بشناسد. روش نه گفتن را به فرزند خود یاد دهید. مواردی که ممکن است پیش بیاید و کودک باید نه بگوید را برایش شرح دهید و چند پاسخ برای این موقعیت‌ها به او یاد دهید. در پایان کلاس سوم کودک باید درک کند مواد مخدر و داروهای غیر مجاز چیست و چه زیان‎هایی دارد. اهمیت اجتناب از اشیا، بسته‌ها و مواد ناشناخته و احتمالا خطرناک را بداند و اینکه کدام بزرگسال در مدرسه یا خارج از آن برای پاسخ دادن به سوالات کودک قابل اعتماد است.

چگونه از اعتیاد فرزندمان جلوگیری کنیم؟

کودکان ۱۰ تا ۱۲ ساله علاقه‌مند به یادگیری واقعیت‌ها به ویژه در مورد چیزهای عجیب و غریب هستند و می‌خواهند از نحوه کار همه چیز سر دربیاورند. پیامی که در این دوران باید به طور واضح و صریح به کودک بدهید، ممنوعیت بی‌چون و چرای مصرف مواد مخدر است. اطلاعات جدید و مفیدی در مورد روش شناسایی مواد مختلف، تاثیرات آنها بر بدن و دلیل خطرناک بودن آنها به کودک بدهید. به فرزند خود توجه کنید و زمان‌هایی را برای صحبت کردن با او اختصاص دهید. کودک را تشویق به شرکت در فعالیت‌های گروهی، اردو و ورزش کنید. با والدین دوستان فرزند خود آشنا شوید و با همکاری آنها فعالیت‌های قابل نظارت برای اوقات فراغت آنها فراهم آورید تا به این طریق بتوانید از اعتیاد آنها جلوگیری کنید.

منبع: مجله پیام سلامتی

مطالب مرتبط:

چگونه فرزندی صبور تربیت کنیم؟

عوارض تنبیه بدنی چیست؟

 

 

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *