bدر چهارشنبه سوری مراقب گوش‌های خود باشید! · سامانه جامع اطلاعات پزشکی
در چهارشنبه سوری مراقب گوش‌های خود باشید!

به چهارشنبه آخر سال نزدیک می‎شویم و همه ما در مورد خطرات استفاده از انواع مواد منفجره در این روزها شنیده‌ایم. در این مطلب از زبان متخصصان گوش و حلق و بینی مشکلاتی که ممکن است برای گوش‌ها در چهارشنبه سوری پیش بیاید را بیان کرده‌ایم. 

چهارشنبه سوری

گوش از دو بخش هدایتی و حسی عصبی تشکیل شده است که قرار گرفتن در معرض صدای بسیار بلند و شدید می‌تواند آسیب‌هایی را برای هر یک از بخش‌های گوش در پی داشته باشد. کاهش شنوایی ناگهانی و گذرا یکی از آسیب‌های گوش در مراسم چهارشنبه سوری است. قرار گرفتن در معرض صدای شدید انفجار می‌تواند خطر کاهش موقتی قدرت شنوایی را ایجاد کند که فرد به مدت چند ساعت دچار کاهش شنوایی می‌شود که این مساله زنگ خطری برای سلامت گوش است، زیرا این آسیب نشان می‌دهد گوش فرد دچار آسیب حسی عصبی شده است که ممکن است در اتفاقات دیگر موجب ناشنوایی دائمی شود.

صدای انفجار، خطر پارگی پرده گوش را به همراه دارد که با علائمی مانند درد، کاهش ناگهانی شنوایی و احساس جریان هوا در گوش بروز پیدا می‌‌کند. اگر فردی به علت انفجار شدید دچار علائم فوق شود، باید سریعا مورد معاینه و سنجش شنوایی قرار بگیرد تا در صورت پارگی پرده گوش سریعا مورد درمان قرار بگیرد. در صورت درمان به موقع در اکثر موارد آسیب دائمی بوجود نخواهد آمد. سوختگی گوش یکی دیگر از مشکلاتی است که در چهارشنبه سوری ممکن است پیش بیاید. سوختگی گوش با سایر قسمت‌های بدن تفاوت‌های زیادی دارد و چون در گوش، غضروف نیز دچار سوختگی می‌شود می‌تواند خطر عفونت غضروف را برای فرد به همراه داشته باشد.

منبع: salamatnews.com

مطالب مرتبط:

گوش درد کودکان

چرا دچار وزوز گوش می‎شویم؟

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *