bچند نوشیدنی برای رفع تشنگی در ماه رمضان · سامانه جامع اطلاعات پزشکی
چند نوشیدنی برای رفع تشنگی در ماه رمضان

در طب سنتی ما نوشیدنی‌های زیادی برای برطرف کردن تشنگی و گرمازدگی در فصل تابستان وجود دارد. با توجه به همزمان شدن ماه رمضان با روزهای گرم تابستان استفاده از این نوشیدنی‌های تابستانی برای روزه دارانی که در طول روز دچار تشنگی می‎شوند، بسیار مفید است. 

چند نوشیدنی برای رفع تشنگی در ماه رمضان

شربت خاکشیر

این شربت یکی از سنتی‌ترین نوشیدنی‌های رفع گرمازدگی و تشنگی است. دانه‌های خاکشیر وقتی درون آب قرار می‌گیرند، می‌توانند چند برابر وزن خود آب جذب کرده و در نتیجه این دانه‌ها آب زیادی را در بدن نگه داشته و وقتی بدن به تعریق افتاده و با کمبود آب مواجه می‌شود از ذخیره آب آنها استفاده می‌کند. بنابراین مصرف این شربت در روزهای روزه‌داری بسیار مفید است. برای تهیه آن اول خاکشیر را بشویید و بعد با اضافه کردن آبلیمو، خرده‌های یخ، عسل و گلاب، شربت ضد گرمازدگی شما آماده است.

تخم شربتی و گلاب و عسل

تخم شربتی علاوه بر اینکه منبع غنی کلسیم و پتاسیم است، برای جلوگیری از تشنگی نیز بسیار مفید است. برای تهیه یک شربت مقوی و انرژی‌زا، تخم شربتی‌ها را چند دقیقه در آب بخیسانید که لایه ژله مانندی دور آن تشکیل شود، بعد با اضافه کردن آب لیموی تازه و عرق بهارنارنج و بیدمشک و عسل، آن را به نوشیدنی‌ مناسب برای افطار و سحری تبدیل کنید.

شربت سکنجبین خیار

برای تهیه این نوشیدنی قبل از هر چیز لیمو ترش را پوست بگیرید و همراه عرق نعناع در مخلوط کن بریزید. پس از آن خیار را خوب شسته و رنده کنید و به مواد داخل اضافه کنید. بعد از مخلوط شدن این مواد، آنها را درون لیوان بریزید و به اندازه شیرین شدن آن سکنجبین به لیوان‌ها اضافه کنید. این شربت باعث افزایش نشاط می‌شود، تاثیرات درمانی و شفابخشی زیادی دارد و برای رفع تشنگی نیز بسیار مفید است.

منبع: salamatnews.com

مطالب مرتبط: 

خطر نوشیدن آب سرد هنگام افطار

ورزش کردن در ماه رمضان

 

 

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *