چند روش ساده برای پیشگیری از انواع سرطان

عوامل بسیاری در ابتلا به سرطان نقش دارند. یکی از عوامل مهم و کلیدی ژنتیک است که ما نمی‎توانیم تغییری در آن ایجاد کنیم. اما سبک زندگی و تغذیه هم از عوامل تاثیر گذاری هستند که تحت کنترل ما هستند و می‎توانند از این بیماری پیشگیری کنند. یک سوم تمام سر‌طان ها، با تغذیه صحیح، سیگار نکشیدن و حفظ وزن در حد متعادل قابل پیشگیری هستند.

پیشگیری از سرطان

مصرف پیاز و سیر: محققان علوم و صنایع غذایی دانشگاه کرنل اعلام کردند که پیاز و موسیر دارای خواص آنتی اکسیدانی بسیار قوی هستند که به محافظت در برابر انواع سر‌طان ها منجر می شوند. سیر حاوی ترکیبات گوگرد آلیل است که منجر به دفاع طبیعی سیستم ایمنی بدن در برابر سر‌طان می شود و به بدن برای دفع مواد سر‎طان زا و از بین بردن سلول های سرطانی کمک می کند.

مصرف آجیل: آجیل ها سرشار از سلنیوم هستند، یک ماده معدنی کمیاب باعث از بین رفتن سلول های سر‌طانی و ترمیم سلول های DNA می شود.

مصرف کلم بروکلی: کلم بروکلی یک منبع فوق العاده غذایی برای جلوگیری از سرطان است. اما باید توجه داشته باشید که بیشتر آن را به صورت بخارپز استفاده کنید. کلم بروکلی غنی از سولفورافان است. این ماده خطر ابتلا به سر‌طان های معده، سینه و پوست را کاهش می دهد.

نوشیدن چای سبز: در سال ۲۰۰۶ بیش از ۵۰ مطالعه درباره رابطه مصرف چای سبز با کاهش خطر ابتلا به سرطان انجام شد. مصرف منظم این نوع چای به خاطر این که سرشار از آنتی اکسیدان است، با کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه، تخمدان، روده بزرگ، پروستات و سرطان ریه در ارتباط است.

مصرف انواع توت:  توت ها دارای ماده ای به نام آنتوسیانین هستند که یک آنتی اکسیدان قوی برای مبارزه با سر‌طان های روده بزرگ و مری محسوب می شود.

مصرف ماهی: اطلاعات پزشکی نشان می‌دهد مصرف حداقل سه بار در هفته ماهی، خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را تا ۳۳ درصد کاهش می دهد. ماهی های چرب سرشار از اسیدهای چرب امگا ۳ بوده و خاصیت ضد التهابی دارند و مسئول مبارزه با انواع سر‌طان ها از جمله سرطان لنفوم و خون هستند.

پرهیز از برنزه کردن: قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور آفتاب، با افزایش خطر ابتلا به سر‌طان پوست همراه است. استفاده از اسپرهای برنزه نیز عاری از خطر نیستند. دی هیدروکسی استون یک جزء فعال در این محصولات از جمله لوسیون و اسپری است که استفاده از آنها در مقادیر زیاد منجر به آسیب سلولی می شود.

 ۳۰ دقیقه پیاده روی در روز: داشتن فعالیت بدنی منظم یکی از اصول مهم سبک زندگی سالم است. با این کار از انواع بیماری‌ها از جمله دیابت, بیماری قلبی, چاقی و سر‌طان می‎توان پیشگیری کرد.

منبع: salamatnews.com

مطالب مرتبط:

ویتامین D از سر‌طان پیشگیری می‌کند!

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *