چطور چاقی منجر به سرطان روده می‎شود!

اطلاعات پزشکی بدست آمده از یک مطالعه جدید نشان می‎دهد بین چاقی و ابتلا به سرطان روده بزرگ ارتباط وجود دارد. همچنین محققان در این مطالعه موفق به کشف دارویی شدند که می‌تواند به درمان این بیماری کمک کند.

سرطان روده بزرگ

نتایج این تحقیقات نشان داد افراد چاق ۵۰ درصد بیشتر از افراد لاغر در خطر ابتلا به سرطان کولورکتال قرار دارند. چاقی با از دست دادن هورمون Guanylin در ارتباط است. این هورمون در لایه داخلی روده تولید می‌شود. سلول‌های داخل روده به سرعت جایگزین می‎شوند اما یک رژیم غذایی پر کالری منجر به اختلال در کار هورمون Guanylin می‎شود، در نتیجه سلول‌های روده با سلول‎های جدید جایگزین نمی‎شوند. بنابراین تومورها در روده بوجود می‌آیند. در افراد چاق هورمون Guanylin تا ۸۰ درصد کاهش می‎یابد که این منجر به افزایش احتمال این بیماری می‎شود.

دکتر اسکات والدمن (Scott Waldman) به همراه یک تیم تحقیقاتی از دانشگاه توماس جفرسون فیلادلفیا می‌گوید با استفاده از هورمون درمانی و جایگزین کردن هورمون‌ها می‎تواند از ابتلا به این بیماری  در افراد چاق جلوگیری کرد. درست مثل روشی که برای بیماران دیابتی با استفاده از هورمون انسولین انجام می‎شود. داروی (linaclotide (Linzess که برای درمان سندرم روده تحریک پذیر و یبوست مزمن تجویز می‎شود، می‎تواند از ابتلای افراد چاق به سرطان روده بزرگ پیشگیری کند. همچنین برترین پزشکان در این تحقیقات دریافتند محدود کردن کالری دریافتی می‎تواند اثرات منفی چاقی بر روده را برگرداند و باعث افزایش میزان هورمون Guanylin در روده شود. بنابراین با رژیم گرفتن و کاهش میزان کالری دریافتی می‎تواند این بیماری را درمان کرد و سیستم روده‌ها را به حالت طبیعی برگرداند. 

منبع: www.medicalnewstoday.com

مطالب مرتبط: 

آیا علت چاقی در مغز نهفته است؟

ژن درمانی می‌تواند برای درمان چاقی موثر باشد

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *