چطور از سرطان دهان پیشگیری کنیم؟

سرطان دهان که در محدوده حفره دهان ایجاد مى شود، در گروه سرطان‌های سر و گردن قرار مى گیرد و بیشتر سرطان‌های دهانی در زبان و کف دهان دیده می‌شوند. سرطان دهان می تواند بر تمام قسمت های حفره دهان از جمله لب ها، دهان، گلو و زبان اثر بگذارد. با توجه به این که دهان مجرای ورود غذا به بدن است اگر نکات بهداشتی در مورد آن رعایت نشود می تواند باعث بروز انواع بیماری ها در بدن انسان شود.

چطور از سرطان دهان پیشگیری کنیم؟

یکی از انواع سرطان هایی که میزان ابتلا به آن در کشور رو به افزایش است ، سرطان دهان  است. در گذشته بیشتر افراد مبتلا به سرطان دهان را مردان تشکیل می دادند اما امروزه با سیگار کشیدن، سوء تغذیه و عوامل دیگر زیست محیطی، میزان ابتلای زنان به این سرطان در حال افزایش است. شیوع سرطان دهان با بالا رفتن سن افزایش می‌یابد و تقریباً ۹۵ درصد از موارد این سرطان پس از ۴۰ سالگی و بخصوص در دهه هاى ۶ و ٧ زندگى رخ می‌دهد. کارشناسان اعتقاد دارند دلیل افزایش سرطان دهان در ایران و کاهش سن ابتلا به آن را در دهه اخیر، مصرف بیش از حد قلیان ،سیگار و الکل در جوانان است. علاوه بر مصرف قلیان و سیگار، کم توجهى جامعه و بخصوص نسل جوان به بهداشت دهان و دندان و عدم مراجعه براى معاینات شش ماهه یا سالیانه دندانپزشکی می تواند در بروز این نوع سرطان تاثیر بگذارد.

طی۱۰سال اخیر و تغییرات حاصله در نوع زندگى این افراد بویژه عدم رعایت بهداشت دهانى ، کاهش اشتها و کم مصرف کردن مواد غذایى مفید احتمال ابتلا به سرطان دهان و تحریک مخاط این ناحیه بسیار بیشتر است. مصرف دخانیات (قلیان یا سیگار)، فرد را حدود ٣٠ تا ۴٠ برابر بیشتر مستعد به سرطان هاى دهانى مى کند. همچنین رژیم غذایی نامناسب نیز یکی دیگر از عوامل خطرزای سرطان دهان است. افرادی که همزمان هم سیگار کشیده و هم الکل مصرف می کنند ، در معرض نور آفتاب قرار داشتن به مدت زیاد و مداوم و عاداتی مانند گاز گرفتن لب و گونه یا زبان می تواند خطر ابتلا به سرطان دهان را در فرد بیشتر کند. مصرف به اندازه ماهی، سبزیجات، میوه ها و تخم مرغ می تواند خطر ابتلا به سرطان دهان را کمتر کند. مسواک زدن و استفاده از نخ دندان کار بسیار ساده ای است که می توان در طول روز پس از مصرف مواد غذایی برای حفظ سلامت دهان و دندان انجام داد. انجام معاینات منظم بهترین فرصت برای بررسی کامل دهان توسط دندانپزشک به لحاظ وجود علائم سرطان است.

منبع: yjc.ir

مطالب مرتبط: 

علت ابتلا به سرطان گلو و حنجره

رابطه جنسی دهانی باعث سرطان گلو می‌شود!

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *