چطور استرس باعث افزایش و کاهش وزن می‎شود؟

اکثر افراد معمولا زمانی که استرس دارند، دچار افزایش وزن می‌شوند. اما در بعضی موارد، بر عکس آن اتفاق می‌افتد و افراد، کاهش وزن پیدا می‌کنند! هنگامیکه بدن زیر فشار قرار دارد، مغز باعث ترشح هورمون‌های مختلفی می‌شود. این هورمون‌ها عادات غذایی را بر هم می‌زنند و باعث می‌شوند که هوس غذاهای شیرین یا شور کنید، و اشتهای شما را افزایش یا کاهش می‌دهند.

استرس باعث افزایش و کاهش وزن می‎شود؟

فشار عصبی یا نگرانی باعث ترشح ۳ هورمون استرس یعنی کورتیزول، آدرنالین و هورمون آزاد کننده کورتیکوتروپین (CRH) می‌شود. ترکیب هورمون‌های استرس، انرژی بدن را فورا افزایش می‌دهند. این امر در ابتدا منجر به کاهش یا از بین رفتن اشتها می‌شود. اما از آنجایی که شما این انرژی را با دویدن یا راه رفتن سریع مصرف نمی‌کنید، در پایان دچار گرسنگی شدید می‌شوید. کورتیزول تا مدت زیادی بعد از اینکه علت استرس برطرف شد، همچنان بالا باقی می‌ماند. این هورمون باعث می‌شود که بیشتر غذا بخورید. سطح بالای کورتیزول، اغلب منجر به انباشته شدن چربی در اطراف ناحیه شکمی می‌شود. وقتی سطح کورتیزول بالاست، ما معمولا هوس کربوهیدرات می‌کنیم. به همین دلیل است که برخی از مردم بطور غیر ارادی، بعد از خوردن کربوهیدرات، احساس بهتری پیدا می‌کنند.

اکثر افراد در اثر استرس، چاق می‎شوند، اما بعضی افراد هم کاهش وزن پیدا می‌کنند! اضطراب باعث می‌شود تمرکزتان را بر احساسات اصلی مانند گرسنگی از دست بدهید. اشتهایتان را از دست بدهید یا علی رغم غذا نخوردن در تمام طول روز، احساس سیری کنید. باید توجه داشته باشید حتی اگر اضافه وزن دارید و دوست دارید لاغر شوید، این کاهش وزن روش سالمی برای شما نیست. هنگامیکه شروع به حذف وعده‌های غذایی می‌کنید و مقدار زیادی وزن از دست می‌دهید، بدن شما شروع به ضعیف شدن می‌کند. اندام‌های شما بطور موثر کار نخواهند کرد، انرژی‌تان را از دست می‌دهید، و دچار اختلالات خوردن و مشکلات سلامتی مختلف می‌شوید. برای جلوگیری از افزایش وزن یا کاهش وزن ناخواسته باید یاد بگیریم چطور استرس را مدیریت کنیم. هر روز به خودتان برای استراحت کردن، زمان کافی بدهید. وعده‌های غذایی مغذی و متعادل بخورید و هرگز یک وعده غذایی را حذف نکنید. بطور منظم ورزش کنید. بدن باید در بهترین فرم خود باشد تا بتواند در برابر عوامل استرس زای روزمره مقاومت کند.

منبع: fitnessmagazine.ir

مطالب مرتبط: 

مدیتیشن چطور به کاهش وزن کمک می‎کند؟

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *