چطور آسم را کنترل کنیم؟

آسم بیماری مزمن ریوی‌ و سیستم تنفسی تلقی می ‌شود که باعث التهاب و انقباض راه‌ های هوایی می ‌شود که هوا را به ریه‌ها منتقل می‌کند و در نتیجه بروز این حالت، فرد توانایی تنفس به طور طبیعی را از دست داده و دچار مشکل تنفسی می شود. با ارتقا فرهنگ بهداشت، سلامت و پیشگیری می توان از بروز اولیه بیماری های مزمن از جمله آسم پیشگیری کرد.

آسم

در صورتیکه بیماران و خانواده های آنان آموزش کافی را فرا گرفته باشند، با دادن اطلاعات دقیق از وضعیت بیماری، علائم و نشانه های آن به پزشک می توانند در تشخیص سریع تر و دقیق تر بیماری کمک کنند. اگر چه ژنتیک، نقش اصلی در بروز این بیماری دارد، اما اپی ژنتیک یا فراوراثت شامل تغییرات محیطی از جمله آلودگی هوا، رژیم غذایی، استرس های روحی و هیجانات است که می تواند بر روی ساختار ژنتیک اثر بگذارد. محیط پاک، کاهش عوامل خطر مانند سیگار و دخانیات، تغذیه سالم، تحرک بدنی و ورزش می تواند از بروز آسم بکاهد. بیماری‎های مزمن تنفسی پس از بیماری قلبی و عروقی، سرطان و دیابت، چهارمین عامل مرگ ناشی از بیماری در دنیا محسوب می شود. بین بیماری های مزمن تنفسی دو بیماری آسم و انسدادی مزمن ریه بیشترین شیوع را در دنیا به خود اختصاص داده است. آسم شایع ترین بیماری مزمن دوران کودکی و شایع ترین علت بستری در دوران کودکی است. برای کنترل این بیماری موارد زیر را در نظر بگیرید:

دوری از گرد و غبار و دود سیگار

گرد‌ و‌ غبار و خاک، فضاهایی با هوای خفه و تهویه نامناسب، رطوبت و نم در خانه، می‌توانند به وخامت حملات آسم منجر شوند. مرتب خانه را گردگیری کنید. حمام و آشپزخانه را تمیز نگه دارید. ملحفه‎ها را مرتب بشویید. دود یکی از بدترین عوامل محرک حملات آ‎سم است. دود می‌تواند شامل دود سیگار یا چوب سوخته باشد. از مکان‌هایی که در آن قلیان یا سیگار کشیده‌اند و باقی مانده دود آن هنوز در فضاست‌دوری کنید. ضمنا دود سرخ کردن غذاها در روغن هم می‌تواند یکی از عوامل محرک آ‎سم باشد.

مواد آلرژی زا

بهترین راه برای پیشگیری از این دسته حمله‌های آسم، محدود‌ کردن عوامل محیطی آلرژی‌زاست. گاهی آزمایش خون می‎تواند مشخص کند شما دقیقا به چه چیزهایی حساسیت دارید. بعضی از داروهایی که برای درمان آلرژی‌ها استفاده می‌شوند در درمان این بیماری تنفسی هم موثر هستند. یکی از عوامل شایع آلرژی‌زا، موی حیوانات است. موی حیوانات می‌تواند ریه شما را تحریک کرده و موجب حملات شدید شود.

هوای سرد

هوای سرد و خشک یکی از مهم‌ترین دلایل بروز حمله‌های آسمی است. در زمستان سعی کنید سینه خود را گرم نگه دارید و با استفاده از شال‌گردن، جلوی بینی‌تان را بپوشانید تا هوای سرد وارد ریه شما نشود. هوای سرد سینوس‌های شما را تحت‌تاثیر قرار داده و آن‌ها را ملتهب می‌کند. ترشحات پشت حلق که به واسطه التهاب سینوس‌ها به‌وجود می‌آید، می‌تواند ریه‌تان را تحت‌تاثیر قرار داده و شما دچار حمله آسم شوید.

ریفلاکس معده

ریفلاکس به حالتی گفته می‎شود که اسید معده به مری بر‌می‌گردد. نتیجه بازگشت اسید معده به سمت بالا، درد قفسه سینه و گلوست. در بعضی افراد ریفلاکس می‌تواند باعث حملات آ‌سمی دردناک شود. برای درمان این مشکل به متخصص گوارش مراجعه کنید. با تحت کنترل درآمدن ریفلاکس معده، ریه شما هم بهبود می‌یابد.

ورزش

این تصور اشتباه در بعضی‌ها وجود دارد که این بیماران باید ورزش را کنار بگذارند.  اما شما می‌توانید با انتخاب ورزش‌های مناسب احتمال بروز حمله آسم در طول ورزش را پایین بیاورید. ورزش‌هایی برای شما بهترند که به نفس نفس زدن وادارتان نمی‌کنند و روی افزایش حجم ریه و استقامت بدن کار می‌کنند. گلف، بسکتبال، شنا و وزنه‌زدن بهترین انتخاب‌ها برای این بیماران هستند. ۱۵ دقیقه پیش از شروع ورزش از انواع اسپری‌های درمان آسم با اثرگذاری سریع استفاده کنید چون تا حد زیادی می‌تواند از بروز حمله‌های شدید جلوگیری کند.

منبع: bartarinha.ir

مطالب مرتبط:

بیماری آسم چیست؟

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *