چرا نباید در زمستان رژیم بگیریم؟

بیشتر افرادی که در فصل زمستان یک رژیم لاغری را شروع می‎کنند، خیلی در کاهش وزن موفق نیستد. یکی از دلایل آن این است که در زمستان به صورت طبیعی تمایل بیشتری برای خوردن داریم. محققان می‎گویند دلیل اینکه در زمستان تمایل به پرخوری داریم به تکامل و بقای نوع انسان برمی‎گردد. حفظ چربی بیشتر در بدن یک استراتژی برای بقا است. 

رژیم

دانشمندان دانشگاه اکستر (Exeter) انگلیس می‎گویند تمایل به پرخوری در طبیعت انسان است اما طبیعت انسان نمی‎تواند هیچ کمکی کند تا بدن را از اضافه وزن و چاقی در امان نگه دارد. از آنجایی که ذخیره چربی برای حفظ انسان مهم بوده است، چاقی و اضافه وزن در میان اجداد ما انسان‌ها تهدیدی برای بقای نوع آنها نبوده است. در حالی که لاغری و کمبود وزن تهدیدی خطرناک محسوب می‎شده است. محققان در این مطالعه از مدل سازی کامپیوتری استفاده کردند تا دریابند چه میزان چربی در بدن انسان و حیوانات باید ذخیره شود. اطلاعات پزشکی حاصل از این مطالعه در مجله (Proceedings of the Royal Society B) منتشر شده است.

طبیعی است که انتظار داشته باشیم طبیعت بدن ما که ما را وادار به خوردن و ذخیره چربی می‎کند، زمانی هم که دیگر بدن غذای بیشتری نیاز ندارد به ما حس سیری بدهد اما در واقعیت اینطور نیست. به خصوص وقتی بدن با مواد غذایی غیر طبیعی مواجه می‎شود. دکتر Andrew Higginson که سرپرستی این تحقیقات را برعهده داشته است، می‌گوید غذاهای مدرن امروزی آنقدر شکر و طعم دهنده‌های مختلف دارند که حرص و ولعی که برای خوردن بیشتر ایجاد می‌کنند با مکانیسم طبیعی بدن که ایجاد حس سیری می‌کند، قابل مقایسه نیست. بنابراین مکانیسم‌های طبیعی بدن که جلوی پرخوری را می‌گیرند حریف این ولع ایجاد شده برای پرخوری نیستند. همچنین محققان از مشاهده نتایج مدل سازی کامپیوتری دریافتند بدن انسان و حیوانات زمانی که غذا سخت پیدا می‎شود، مثلا در فصل زمستان چربی بیشتری ذخیره می‎کند. این حفظ چربی ضامن بقا در شرایط سخت محیطی است. بنابراین می‎توان فهمید چرا شروع یک رژیم غذایی در فصل زمستان چندان با موفقیت همراه نیست.

منبع: www.webmd.com

مطالب مرتبط: 

بدون رژیم گرفتن، لاغر شوید!

رژیم دش (DASH) چیست؟

رژیم‌های کم چربی بهترین راه کاهش وزن نیستند!

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *