bچرا دچار وزوز گوش می‎شویم؟ · سامانه جامع اطلاعات پزشکی
چرا دچار وزوز گوش می‎شویم؟

اطلاعات پزشکی نشان می‌دهد وزوز گوش یک اختلال شایع است که حدود ۲۰ درصد افراد جامعه به آن دچار هستند. با بالا رفتن سن این مشکل شایع‌تر می‎شود به طوری که آمار مبتلایان در میانسالی به ۴۰ درصد می‎رسد.

وزوز گوش

عواملی که باعث بروز این مشکل می‎شوند را می‎توان به ۳ گروه تقسیم کرد. عوامل گروه اول بیماری‎های داخل گوش که باعث کاهش شنوایی هم می‌شوند. عوامل گروه دوم شرایط محیطی و اجتماعی مثل محیط پر سر و صدا یا استرس و اضطراب است. عوامل گروه سوم هم بعضی اختلالات روانی هستند که باعث توهم و شنیدن صداهای مختلف می‎شوند. وزوز گوش به خودی خود بیماری نیست و علامت یک بیماری دیگر است. این مشکل معمولا در اثر ضعیف شدن عصب شنوایی ایجاد می‎‌شود. این صداهای داخل گوش معمولا با بالا رفتن سن بیشتر می‎شود. پیر گوشی یکی از عواملی است که باعث شنیدن صداهای غیرعادی در گوش می‌‎شود. اگر موم گوش مجرای شنوایی را بسته باشد باعث اکو شدن صدا و شنیدن صداهای عجیب و غریب می‎شود. بعضی از داروها هم ممکن است باعث بروز این مشکل شوند. قرار گرفتن در معرض صداهای بسیار شدید مثل انفجار هم ممکن است این مشکل را بوجود بیاورند.

درمان وزوز گوش: اگر مشکل در اثر جرم یا موم گوش به وجود آمده باشد با خارج کردن آن و شستشوی گوش توسط پزشک مشکل برطرف خواهد شد. داروهای ضد افسردگی هم می‎توانند فعالیت سیستم اعصاب مرکزی را کاهش داده و درنتیجه مشکل تا حدودی برطرف شود. باید توجه داشت که به غیر از جرم گوش بقیه عواملی که باعث صدا در گوش می‎شود به طور کامل برطرف نمی‎شود و فقط با درمان تا حدودی صدا کمتر می‎شود. در مواردی که این صدا باعث ناراحتی شدید بیماران شود، می‎توان از سمعک‎های صوتی استفاده کرد که موسیقی ملایم یا صداهای طبیعی مثل باران پخش می‌کنند، استفاده کرد. تغییرات در رژیم غذایی مانند کاهش مصرف کافئین و ترک سیگار و الکل هم برای بهبود این مشکل موثر است.

منبع: salamat.ir

مطالب مرتبط: 

راه‎های پیشگیری از گوش درد کودکان

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *