چرا جوانان از ازدواج فرار می‌کنند؟

سن ازدواج بالا رفته و دختر و پسرهای امروزی به دلیل تغییر معیارها، مشغولیت های اجتماعی زیاد، مشکلات مالی یا درگیری زیاد در کار و درس حاضر نیستند تن به ازدواج بدهند. در این مطلب به دلایل تمایل جوانان به مجرد ماندن اشاره کرده‌ایم.

ترس از ازدواج

ترس از ازدواج

بسیاری از جوانان امروز ما مبتلا به ترس از ازدواج (گاما فوبیا) هستند. ترس از ازدواج به معنی عدم اطمینان به موفقیت در زندگی مشترک، عدم اطمینان به فرد مورد نظر و ویژگی‌های شخصیتی او، ترس از مشکلات و سختی‌های پس از شروع زندگی مشترک، ترس از پذیرش مسئولیت‌ زندگی خانوادگی، ترس از محدود شدن آزادی‌های شخصی، ترس از عدم امکان پیشرفت‌های شغلی و تحصیلی و یا حتی ترس از احساس صمیمیت با جنس مخالف است.  

آزادی روابط دختر و پسر

بلوغ جنسی، بلوغ عاطفی و علاقه به جنس مخالف ازجمله مهمترین انگیزه‌های شروع زندگی زناشویی است، اما اگر جوانان بتوانند خارج از چارچوب خانواده و پذیرش مسئولیت‌های زندگی مشترک، نیاز جنسی و عاطفی خویش را تامین کنند، بی تردید نیاز به ازدواج در جوانان کم رنگ می‎شود. در نتیجه چنین وضعیتی است که بسیاری از جوانان ترجیح می دهند از زندگی مشترک دوری کرده و نیاز جنسی خویش را با کمترین هزینه ها برآورده سازند که این از جمله دلایل بالا رفتن سن ازدواج است.

عدم اعتماد

دروغگویی، فریب کاری، ظاهرسازی، کلاهبرداری، همسر آزاری، طلاق، روابط سرد همسران، دخالت اطرافیان، اعتیاد، بی بند و باری و …. باعث شده است که بسیاری از افراد جامعه در فضای بی اعتمادی روزگار سپری کنند و به سختی به یکدیگر اطمینان نمایند. یکی از آثار این بی اعتمادی، هنگام وصلت دو خانواده با یکدیگر، خود را نشان می‌دهد. بسیاری از خانواده با دیدن تجربیات تلخ اطرافیان در این موارد و نتایج تلخ اعتماد آنها، با بی اعتمادی وسواس گونه نسبت به این موضوع می‎نگرند. البته شک و عدم اعتماد در جامعه کنونی تا حدود زیادی لازم و منطقی است، ولی اشکال کار زمانی است که این بی اعتمادی، حالت وسواس گونه می‌یابد تا جایی که افراد نمی‌توانند نسبت به تحقیق‌های منطقی و درست خود و دیگران نیز اعتماد کنند.

منبع: beytoote.com

مطالب مرتبط: 

سه کلید برای داشتن زندگی زناشویی موفق

افراد انزواطلب از رابطه عاشقانه می‎ترسند!

فواید رابطه جنسی برای سلامتی!

آیا مشکلات جنسی باعث طلاق می‎شود؟

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *