bچرا باید برای بچه دار شدن آزمایش ژنتیک بدهیم؟ · سامانه جامع اطلاعات پزشکی
چرا باید برای بچه دار شدن آزمایش ژنتیک بدهیم؟

 سالانه ۳۰ هزار کودک معلول در کشور متولد می شوند که بیش از ۵۰ درصد این معلولیت ها نیز به دلیل اختلالات ژنتیکی است. اختلالاتی که با انجام یک آزمایش ژنتیک ساده قبل از تصمیم به فرزند دار شدن از سوی پدر و مادر، قابل پیشگیری است. 

چرا باید برای بچه دار شدن آزمایش ژنتیک بدهیم؟

هرچند ازدواج های فامیلی ، بیشترین تاثیر را در بروز اختلالات ژنتیکی دارند و احتمال تولد نوزاد مبتلا به بیماری های ژنتیکی را به ۲ برابر افزایش می دهند اما با توجه به توارث بیماری، اختلالات ژنتیکی ممکن است در ازدواج های غیرفامیل نیز بروز کند. به همین دلیل همه زوج ها حتی زوج های غیرفامیل قبل از ازدواج برای پیشگیری از تولد نوزاد معلول و مبتلا به بیماری های ژنتیکی باید مشاوره ژنتیک و آزمایش ژنتیک را جدی بگیرند و آن را پیگیری کنند. یک نگرانی برای مردم همیشه وجود دارد که نکند آزمایش ژنتیکی پرهزینه باشد. اما باید به این نکته توجه کرد که خانواده های دارای فرزند معلول باید هزینه هایی چند صد برابر آزمایش ژنتیکی پرداخت کنند. هر هزینه ای که برای فرزند معلول می شود تا آن اندازه عوارض مادی و معنوی دارد که مطمئنا هزینه ای که برای پیشگیری پرداخت می شود، توجیه منطقی و بهتری دارد. 

والدین اگر سابقه عقب ماندگی، معلولیت، مشکلات حرکتی، بینایی و شنوایی در خانواده شان وجود دارد و تکرار شده است. حتما این مسائل را باید با مشاور ژنتیک مطرح کنند. اگر بیماری عمومی و بیماری شناخته شده در مادر وجود دارد باید قبل از باردار شدنش، حتما با پزشک خود مشورت کند و در هفته های اول بارداری هم باید تحت نظر متخصص زنان باشد که اگر لازم بود و تشخیص داده شد تحت نظر متخصص ژنتیک قرار گیرد. در بسیاری از موارد اختلال ژنتیکی در روزهای اول بعد از تولد تشخیص داده می شود. البته اگر غربالگری مناسب دوران نوزادی انجام گیرد می توان با برخی مداخلات از برخی عوارض و معلولیت ها جلوگیری کرد. بنابراین خانواده‌ها باید بدانند قبل از بارداری، دوران بارداری و بلافاصله بعد از تولد این مراقبت ها را انجام دهند یعنی اینگونه نیست که کودکی محکوم به زندگی کردن با یک معلولیت باشد.

منبع: salamatnews.com

مطالب مرتبط:

پیشگیری از تولد کودکان با عقب ماندگی ذهنی

عقب ماندگی ذهنی به علت اتفاقات پیش از تولد

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *