پیش بینی آلزایمر با امضای ژنی

دانشمندان می‌گویند امضای ژنی می‎تواند در پیش بینی شروع بیماری‌هایی مثل آلزایمر سال‌ها قبل از اینکه در بدن گسترش پیدا کند، مفید واقع شود. اطلاعات پزشکی مربوط به این تحقیقات در مجله پزشکی (Genome Biology) منتشر شده است.

پیش بینی آلزایمر با امضای ژنی

امضای ژنی به مجموعه‌ای از ژن‌ها گفته می‌شود که با چینش و الگوی خاصی درون یک سلول قرار گرفته‌اند و بیانگر شاخص شرایط پزشکی خاصی هستند. این تحقیقات با هدف پیدا کردن مجموعه‌ای از ژنهای مرتبط با پیری سالم در سن ۶۵ سالگی و بالاتر انجام شده است. در این تحقیق، اطلاعات ژن‌هایی که در فرآیند پیر شدن طبیعی دخالت دارند، شناسایی شده و مورد بررسی قرار گرفتند. برترین پزشکان و محققان اعلام کردند مشخصات مولکولی می‌تواند برای تشخیص زود هنگام خطر ابتلا به بیماری‌های مربوط به سن بالا مثل فشار خون مورد استفاده قرار گیرد.     

جیمز تیمونز (James Timmons) از دانشگاه کینگ لندن می‌گوید: «ما با استفاده از سال تولد یا سن تقویمی درباره شرایط پزشکی افراد قضاوت می‌کنیم. اما اکثر مردم قبول دارند که تمام افراد ۶۰ ساله مثل هم نیستند. ولی تا کنون هیچ معیاری برای تشخیص دقیق سن بیولوژیکی افراد وجود نداشته است. کشف امضای ژنی یا مولکولی می‌تواند برای تشخیص سن بیولوژیکی فرد و در نتیجه تصمیم‌گیری‌های پزشکی براساس این سن، مورد استفاده قرار گیرد. همچنین با این کشف جدید می‌توان افرادی را که در خطر ابتلا به بیماری آلزایمر هستند، شناسایی کرد و تشخیص زود هنگام این بیماری مهم‌ترین عامل در درمان موفق آن است.»

منبع: www.biomedcentral.com

مطالب مرتبط: 

۱۰ علامت هشدار دهنده آلزایمر!

با خوردن این غذاها از آلزایمر پیشگیری کنید

تشخیص بیماری آلزایمر با تست صدا

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *