پیشگیری از مشکلات تنفسی در خانه تکانی عید

یکی از مشکلات شایع در خانه تکانی‌ عید اختلالات تنفسی و مسمومیت‌های ناشی از استفاده نامناسب از شوینده‌هاست. آسیب‌های بهداشتی هنگام استفاده از مواد شوینده، ممکن است در کوتاه مدت اثر چندانی نداشته باشد، اما در بلند مدت مشکلات ریوی و پوستی، چشمی و آلرژی‌های مختلف و حتی سرطان را به همراه دارد.

خانه تکانی

ترکیب مواد شوینده با مواد سفید کننده در فضای کوچک و بسته مانند حمام یا دستشویی خطرناک است، زیرا باعث می‎شود گاز کلر آزاد شود که با رطوبت مخاط دهان اسید کلریدریک ایجاد کرده که بسیار قوی و سوزاننده است و علایم شدید تنفسی ایجاد می‌کند. برای کاهش عوارض تنفسی و مسمومیت‌ها از مواد شوینده و پاک کننده‌ای استفاده کنید کنید که آسیب کمتری می‌‌رساند، مثلا استفاده از پودرهای شوینده آنزیم دار، بسیار ایمن‌تر از استفاده از مواد سفید کننده‌ای است که بخار دارد. بدترین شکل استفاده از مواد پاک کننده و شوینده آن است که آنها را با آب گرم مخلوط کنید یا از آنها در محیط‌های بسته‌ای که بخار آب وجود دارد، استفاده کنید.

هنگام شست وشوی حمام و دستشویی از ماسک‌های محافظ استفاده کنید، پنجره ها را باز کنید و تهویه را روشن کنید تا جریان هوا برقرار شود. از ترکیب دو ماده جوهر نمک و وایتکس جدا پرهیز کنید. زیرا بخار متصاعد شده ازترکیب این دو ماده بسیار برای چشم، پوست و ریه خطرناک است‌. اگر در هنگام خانه تکانی دچار مشکلات تنفسی شدید، بهترین اقدام خروج سریع از محل سربسته و استفاده از هوای آزاد و قرار گرفتن در معرض جریان هواست، چرا که استنشاق هوای تازه، تنفس را تسهیل می‌کند. استفاده از بُخور سرد و خودداری از صحبت کردن، مفید است. فراموش نکنید که در اولین فرصت باید به پزشک مراجعه کنید تا اقدامات درمانی برای به حداقل رساندن آسیب به ریه‎ها انجام گیرد. 

منبع: salamatnews.com

مطالب مرتبط:

خانه تکانی و مشکلات سلامتی!

اجسام سنگین را بلند کنید و کمردرد نگیرید!

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *