پیشگیری از ریزش مو بعد از شیمی درمانی

ریزش مو یک عارضه شایع داروهای شیمی درمانی است، البته همه این داروها منجر به ریزش مو نشده، بلکه در برخی موارد نازک شدن مو و شکننده تر شدن آنها را سبب می‌شود. اگرچه ریزش مو در بیماران تحت درمان، موقتی بوده و موی فرد پس از اتمام درمان مجدداً رشد خواهد کرد، اما این شرایط ممکن است برای بیمار بسیار استرس‌زا باشد. 

پیشگیری از ریزش مو بعد از شیمی درمانی

ریزش مو همیشه به صورت آنی اتفاق نمی‌افتد و این عارضه در طی چند هفته بعد از شروع درمان آغاز شده ولی در بعضی مواقع نیز در طی چند روز اول بعد از شیمی درمانی شروع می‌شود. معمولاً بین یک تا ۱۰ هفته طول می کشد تا بیماری که شیمی درمانی کرده است دچار ریزش مو شود و این ریزش در طول یک تا دو ماه به اوج خودش می رسد و در نهایت فرد کاملاً طاس می شود. شدت ریزش مو در بیمارانی که شیمی درمانی می کنند، به حدی زیاد است که بیمار فکر می کند موهایش را برای همیشه از دست داده است. در حالی که این طور نیست و موهای بیمار یک تا سه ماه بعد از قطع دوره شیمی درمانی دوباره جوانه زده و رشد می کنند. بیماران تحت درمان از طریق شیمی درمانی برای پیشگیری و کاهش شدت ریزش مو باید از شامپوهای ملایم استفاده کنند، استفاده از شانه‌هایی با دنده‌های نرم و ملایم ضرورت دارد. همچنین به این افراد توصیه می‌شود موهای خود را رنگ نکرده و آنها را کوتاه نگه دارند تا از این طریق، ضخیم‌تر و پرتر به نظر برسد. هنگام مواجه شدن با نور آفتاب، این افراد باید از کرم‌های ضدآفتاب،‌ کلاه، روسری و… استفاده کنند و استفاده از بالش نرم را نیز مدنظر قرار دهند.

برای کاهش شدت ریزش مو در طی دوره شیمی درمانی راه های مختلفی وجود دارد. اولین راه جلوگیری از ریزش مو استفاده از کلاه های سرد کننده است. این کلاه ها روی سر قرار داده می شوند و با سرد کردن جریان خون باعث می‌شوند تا داروی کمتری به پوست سر و پیاز موها برسد، در نتیجه از شدت ریزش موها کاسته می شود. روش دیگر جلوگیری از ریزش مو تزریق نکردن دارو به داخل جریان خون است و به جای آن پزشکان با استفاده از فناوری نانو داروها را در محل تومور تزریق می کنند تا دور و اطراف محل تزریق را شیمی درمانی کنند و به دیگر قسمت ها از جمله موها سرایت نکند. البته این روش کمتر انجام می شود چون بیمارانی که شیمی درمانی کرده اند، می گویند وقتی از این روش هم استفاده می کنند؛ باز هم ۵۰ درصد موها می ریزد. چند داروی گیاهی مانند گزنه، رزماری و اکلیل کوهی می توانند در رشد سریع مو تاثیر بگذارند. داروهای تقویتی مانند بیوتین پس از طی دوره درمان نیز به رشد موها کمک زیادی می کنند.

منبع: farsnews و afkarnews

مطالب مرتبط: 

یک نوشیدنی طبیعی برای درمان سرطان

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *