bپیشگیری از آلزایمر با داروهای فشار خون · سامانه جامع اطلاعات پزشکی
پیشگیری از آلزایمر با داروهای فشار خون

تحقیقات جدید نشان می‎دهد که داروهای ارزان قیمت فشار خون می‎توانند از مغز در برابر بیماری آلزایمر محافظت کنند. اطلاعات پزشکی و نتایج حاصل از این تحقیقات در کنفرانس بین المللی انجمن آلزایمر که در سال ۲۰۱۵ در واشینگتن برگزار شد، ارئه شده است. 

پیشگیری از آلزایمر با داروهای فشار خون

تحقیقات قبلی نشان داده بود، ابتلا به فشار خون بالا در میانسالی می‎تواند شانس ابتلا به بیماری آلزایمر را در سال‌های بعدی برای فرد افزایش دهد. اما این مطالعه جدید نشان می‎دهد استفاده از داروهای کنترل فشار خون که سال‌هاست توسط برترین پزشکان و متخصصان قلب و عروق تجویز می‎شود، می‎تواند از مغز در برابر این بیماری محافظت کند. بعضی از انواع این داروها در این مورد موثرتر از بقیه هستند. این می‎تواند به خاطر دوز مصرفی‌شان یا به خاطر روشی که عمل می‌کنند باشد که باعث می‎شود در مغز فعال‎تر باشند. در میان داروهای مورد استفاده برای درمان فشار خون بالا داروهای مسدود کننده آنزیم مبدل آنژیوتانسین (ACE Inhibitor) یا مسدود کننده‌ رسپتور آنژیوتانسین ۲ (ARBs) موثرتر از بقیه داروها در پیشگیری از بیماری آلزایمر عمل کرده‌اند. 

این مطالعه روی ۷۸۴ نفر که مبتلا به فشار خون بالا بودند و نشانه‌های اولیه اختلال حافظه و تفکر یا به عبارتی نشانه‌های اولیه بیماری آلزایمر را به صورت خفیف داشتند، انجام شد. بعد از بررسی ۳ تا ۵ ساله روی این افراد مشخص شد افرادی که از این گروه داروهای ذکر شده استفاده می‌کردند کمتر از دیگران به بیماری آلزایمر مبتلا شدند. پس اگر شما هم داروهای فشار خون مصرف می‎کنید بهتر است با پزشک‌تان مشورت کنید تا برای شما از این گروه داروها تجویز کند.  

منبع: www.webmd.com

مطالب مرتبط: 

آلزایمر چیست؟

پیش بینی آلزایمر با امضای ژنی

۱۰ علامت هشدار دهنده آلزایمر!

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *