bپوسیدگی دندان · سامانه جامع اطلاعات پزشکی
پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان یک بیماری عفونی مربوط به بافت سخت دندان یعنی عاج و مینای دندان است. چند عامل مختلف در ایجاد این بیماری نقش دارند. سه عامل ماده غذایی، میکروب و فرد مستعد سه ضلع مثلت ایجاد کننده پوسیدگی دندان را تشکیل می‌دهند.  

پوسیدگی دندان

پوسیدگی به این صورت ایجاد می‌شود که میکروب با مصرف مواد غذایی باقی ‌مانده در سطح دندان‌ها و استفاده از اکسیژن محیط تولید اسید می‌کند که باعث تخریب بافت سخت دندان‌ها می‌شود. حضور هر سه عامل با هم در یک بازه زمانی طولانی و یا به صورت مکرر و دوره‌ای باعث ایجاد پوسیدگی در دندان می‌شود که با حذف یکی از سه ضلع مثلث می‌توان از پوسیدگی جلوگیری کرد. 

با مصرف مواد غذایی حاوی کلسیم و نگهداری مناسب دندان‌ها و در نتیجه داشتن دندان‌هایی با مینای سخت و مقاوم می‌توانیم احتمال ابتلا به پوسیدگی دندان‌ها را کاهش دهیم. برای حفظ بهداشت دهان و دندان استفاده از نخ دندان بسیار مهم است. با کشیدن نخ دندان می‌توانیم از باقی ماندن مواد غذایی در لا‌به‌لای دندان‌ها جلوگیری کنیم و محیط مساعد برای رشد و فعالیت میکروب‌ها را از بین ببریم. همچنین با مسواک زدن و حذف مقدار زیادی از میکروب‌ها عامل سوم پوسیدگی دندان را حذف می‌کنیم. در ضمن دندانپزشکان تاکید می‌کنند که پوسیدگی دندان نوعی بیماری عفونی بوده و مانند سایر عفونت‌ها مسری است و از یک دندان به دندان دیگر و حتی از یک فرد به فرد دیگر قابل انتقال است.      

منبع: مجله موفقیت

مطالب مرتبط: 

۱۰ علت حساسیت دندان

سفید کردن دندان‌ها

دندانپزشکی دکتر الهام عباس پور 

دندانپزشکی در سعادت آباد

دندانپزشکی اطفال

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *