bپسوریازیس چیست؟ · سامانه جامع اطلاعات پزشکی
پسوریازیس چیست؟

پسوریازیس (Psoriasis) یک بیماری التهابی ژنتیکی پوستی است. ۳ درصد مردم به این بیماری مبتلا هستند. این بیماری از یک جوش یا کورک پوسته پوسته شده شروع می‌شود. وقتی چند جوش به هم می‌پیوندند یک زخم بزرگ شکل می‌گیرد. این زخم‌ معمولا در پوست سر، آرنج و زانو دیده می‎شود. 

اگر چه این بیماری فقط در مناطق محدودی از بدن ایجاد می‎شود اما علائم و مشکلات ناشی از آن می‌تواند بیشتر پوست بدن را شامل شود. این زخم‌ها ممکن است ایجاد خارش زیادی کنند و زمانی که پوسته‎های روی آن کنده می‌شود مقداری خون روی زخم دیده می‎شود. این زخم‌ها خود به خود گسترده می‎شوند و خود به خود کوچک و جمع می‎شوند. بعضی از مبتلایان به این بیماری ناخن‌های غیر عادی دارند. که به این حالت پسوریازیس ناخن گفته می‎شود. همانطور که در شکل دیده می‎شود، ناخن‌های این بیماران زرد رنگ و بسیار شکننده است. 

پسوریازیس چیست؟

این بیماری می‎تواند با آرتروز یا ورم مفاصل همراه باشد. که در این حالت بیماری ورم مفاصل پسوریاتیک گفته می‎شود. آسیب به مفاصل در مواردی می‎تواند بسیار جدی باشد. برترین پزشکان و محققان به این نتیجه رسیدند که عوامل ژنتیکی و ارثی باعث بوجود آمدن بیماری می‏‌شود. اگرچه عوامل ارثی باید وجود داشته باشد تا فرد به بیماری مبتلا شود اما عوامل محیطی است که عامل ارثی را فعال می‌کند. از این عوامل محیطی می‎توان به گلودرد استرپتوکوکی یا التهاب حلق استرپتوکوکی که یک بیماری است که عامل ایجاد آن نوعی باکتری به نام استرپتوکوک است. گلودرد استرپتوکوکی دهان و لوزه‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد. ضربه و آسیب به پوست، برخی داروها و مواد مخدر و مصرف مقدار زیاد الکل اشاره کرد. 

منبع: www.medicinenet.com

مطالب مرتبط: 

درمان پسوریازیس

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *