پارگی مینیسک زانو

اگرچه ورزش فواید بیشماری برای سلامتی جسمی و روحی ما دارد، اما در برخی موارد ممکن است باعث آسیب به قسمت‎های مختلف بدن شود. یکی از قسمت‌های بدن که اغلب دچار آسیب ورزشی می‎شود، زانوست. یکی از مشکلاتی که ممکن است برای زانو پیش بیاید، پارگی مینیسک زانو است که در این مطلب به آن می‎پردازیم.

پارگی مینیسک زانو

زانو یک مفصل لولایی است که در بالا توسط استخوان ران و در پایین توسط استخوان درشت نی تشکیل شده است مفصل زانو توسط عضلات و رباط های اطراف خود پایدار شده است.   در مفصل زانو ، دو مینیسک داریم که یکی در طرف داخل و دیگری در خارج قرار دارند. جنس این مینیسک ها غضروفی فیبری است. وظایف مینیسک‌ها عبارتند از افزایش پایداری مفصل زانو با عمق بخشیدن به سطح مفصلی، انتقال و پخش نیرو های وارده به مفصل، افزایش نرمی مفصل و جذب شوک های ضربه.

پارگی های مینیسک هم در حین ورزش می تواند رخ دهد و هم در سایر فعالیت های غیر ورزشی ممکن است ایجاد شود. وقتی فردی دچار این آسیب می‎شود، درد شدیدی دارد به خصوص وقتی زانوی خود را صاف می کند . احتمال دارد که درد خفیف باشد و شخص به فعالیت خود ادامه دهد . اگر تکه های جدا شده منیسک بین استخوان های ران و درشت نی قرار گیرند درد شدیدی حس می‎شود. چنانچه رگ های خونی مسدود شوند ممکن است تورم اندکی بعد از آسیب ایجاد شود. سینوویوم آسیب دیده باشد، احتمالاً ملتهب شده و برای محافظت از خود مایعی تولید می کند که این امر موجب تورم زانو می‌گردد. در زبان عامه به آن آب آوردن زانو می‌گویند.

درمان پارگی مینیسک زانو

درمان پارگی مینیسک زانو شامل دو مرحله حاد و مزمن است. در فاز حاد باید به فرد استراحت داد و روی زانو کمپرس یخ قرار داد. معمولا در هر یک ساعت بین ۱۰ تا ۲۰ دقیقه از یخ بر روی موضع استفاده می شود. این درمان باعث کاهش تورم و التهاب در بافت آسیب دیده می شود. در فاز مزمن هدف از درمان توانبخشی و یا جراحی زانو است. که درمان براساس سن فرد ، میزان فعالیت و تحرک فرد، میزان و ناحیه پارگی مینیسک و مدت زمانی که از پارگی گذشته است تغییر می‌کند. بعد از عمل جراحی ورزشکاران باید تحت فیزیوتراپی قرار بگیرند که ممکن است این درمان برحسب نوع عمل جراحی تا چندین ماه طول بکشد .

منبع: beytoote.com

مطالب مرتبط:

فیزیوتراپی زانو

 

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *