bویروس زیکا چیست؟ · سامانه جامع اطلاعات پزشکی
ویروس زیکا چیست؟

ویروس زیکا (Zika virus) ویروسی است که از پشه به انسان منتقل می‌شود و این روزها شیوع آن باعث نگرانی در تمام کشورها شده است. تاثیر مخرب آن بر سیستم اعصاب جنین و ارتباط آن با میکروسفالی موجبات نگرانی جهانی را فراهم آورده است. میکروسفالی یک اختلال عصبی است که باعث می‌شود نوزاد با سری که به طرز غیرعادی کوچک است به دنیا بیاید که باعث اختلالات رشدی و در بعضی موارد مرگ می‎شود. 

زیکا

اطلاعات پزشکی می‌گوید ویروس زیکا برای اولین بار در سال ۱۹۴۷ در بدن یک میمون در اوگاندا شناسایی شد. گزش افراد سالم به‌وسیله پشه ناقل ویروس بیماری را به آنان منتقل می‌کند. این ویروس با ویروس‌های تب دنگی، تب زرد و ویروس نیل غربی هم خانواده است. اما برخلاف این ویروس‎ها، واکسنی برای پیشگیری از زیکا یا دارویی برای درمان آن وجود ندارد. با شیوع ویروس زیکا در سال ۲۰۱۵ در برزیل این احتمال مطرح شد که این ویروس اثراتی زیان‌بار بر زنان باردار داشته باشد. در این سال هزاران نوزاد با عارضه میکروسفالی به دنیا آمدند که این تعداد ۱۰ برابر میزان عادی این بیماری است. 

این ویروس در کدام کشورها وجود دارد؟

آمریکای مرکزی و جنوبی، برزیل، بولیوی، کاستاریکا، کلمبیا، اکوادور، السالوادور، گینه فرانسه، گواتمالا، گویان، هندوراس، مکزیک، نیکاراگوئه، پاناما، پاراگوئه، سورینام، ونزوئلا، کیپ ورد، باربادوس، جمهوری دومینیکن، گوادلوپ، هائیتی، جامائیکا، مارتینیک، پورتوریکو، سنت مارتین، جزایر ویرجین ایالات متحده 

زیکا چگونه منتقل می‌شود؟

ویروس زیکا توسط پشه‌ای موسوم به (Aedes) منتقل می‌شود.  ابتدا این پشه فرد دارای ویروس فعال را نیش زده و سپس ویروسی را از فرد گرفته را با نیش زدن دیگران منتشر می‌کند. در موارد نادری انتقال آن از طریق رابطه جنسی هم گزارش شده است. ویروس تا یک هفته در خون زنده می‌ماند، اما اینکه تا چه مدت در مایع منی فعال می‌ماند، هنوز مورد بررسی قرار نگرفته است.

علائم بیماری چیست؟

رایج‌ترین علائم ابتلا به این ویروس تب، جوش‌های خارش‌دار، درد مفاصل و التهاب چشمهاست. علائم ویروس در اغلب مردم ملایم است و ۸۰ درصد مبتلایان اصلاً متوجه داشتن بیماری نمی‌شوند. این موضوع به خصوص در زنان باردار نگران‌کننده است، چرا که این ویروس از طریق مایع آمنیوتیک به جنین در حال رشد منتقل می‌شود. به دلیل شیوع بالای این بیماری، به زنان باردار توصیه می‌شود به نواحی که این بیماری شیوع دارد سفر نکنند. تنها راه پیشگیری از این بیماری در حال حاضر سفر نکردن به کشورهایی که این ویروس در آنها شایع است و  پرهیز از گزیده شدن به‌وسیله پشه‌هاست.

منبع: medicalnewstoday.com

مطالب مرتبط: 

تاثیرات آبله مرغان در دوره بارداری

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *