ویتامین های ضروری برای مادران باردار

ویتامین های ضروری برای مادران باردار

ویتامین های ضروری که در دوران حاملگی برای مادران باردار توصیه می شود، بسیار مهم می باشند و باید در این دوران توسط بانوان باردار مصرف شود. حتی متخصصان کودک توصیه می کنند که حتما مادران باردار باید دو برابر زمان قبل از بارداری به ویتامین های ضروری احتیاج دارند، مانند کلسیم که از این دسته ویتامین های ضروری می باشد و برای بدن آن ها بسیار لازم است. بنابراین قبل از بارداری حتما از پزشک خود بخواهند تا برای آن ها ویتامین تجویز کند. حتی باید اشاره کرد که فولیک اسید نقش بسیار موثری در خون سازی را دارا می باشد. فولیک اسید نوعی ویتامین است که کمبود آن در خانم ها قبل از بارداری و نیز در ماه های اول بارداری موجب آسیب و ضایعه لوله عصبی جنین و زایمان زود رس می شود. در این صورت است که به بسیاری از خانم هایی که می خواهند باردار شوند توصیه می شود که برای سلامت جنین در صورت عدم تغذیه مناسب از مکمل های غذایی مربوطه استفاده نمایند.

 ویتامین های ضروری برای مادران باردار

هم چنین توصیه شده است که از دسته ویتامین های ضروری حتما از امگا ۳ و امگا ۶ استفاده شود. زیرا بسیار به مصرف آنها اشاره شده است این به دلیل این است که این ویتامین ها در سلامت مادر و جنین تاثیر به سزایی دارد. حتی نوع چربی های موجود در شیر مادر به نوع تغذیه مادر بستگی دارد و اگر مادر در نوع چربی که مصرف می‌کند نکات لازم را رعایت کند فرمول شیر او متناسب تر می‌شود. در ضمن باید گفت که استفاده از اسیدهای چرب امگا ۳ و امگا ۶ می تواند بر عملکرد مغز جنین تاثیر گذار باشد. در هفته های اول بارداری و سه ماهه آخر زمانی است که دستگاه عصبی در حال شکل گرفتن است و نقش مهمی بر روی سیستم اعصاب و آلرژی، آسم، بینایی، پرخاشگری، بیش فعالی و عصبانیت نوزاد دارد. در ضمن طبق نظر پزشکان توصیه شده است  DHA که یکی از مشتقات امگا ۳ می باشد و برای تکامل مغز و رشد سلول های عصبی و شبکیه چشم ضروری است مصرف شود. هم چنین این مشتقات در افزایش دور سر، قد و وزن و تکامل بینایی و اعمال بینایی نیز بسیار موثر است. در ضمن گفتنی است که نقش مشخصی در افزایش هوش نوزادان دارد و در کودکی و جوانی نیز باعث می شود که کمتر فشار خون بگیرند. علاوه بر این کمبود DHA می تواند به افسردگی بعد از زایمان نیز منجر شود. هم چنین برای اطلاعات بیشتر باید گفت که شیرخواران نارس DHA  کمتری دارند.

دیگر ویتامین های ضروری که برای بدن بسیار مفید می باشند، آهن می باشد که یکی از این ویتامین های ضروری است. حتی گفتنی است که در دوران بارداری نیاز به آهن افزایش می یابد، زیرا بدن مادر نیاز بیشتری به اکسیژن دارد و اکسیژن به وسیله خون تامین می گردد و گفتنی است که قسمت اصلی آن از آهن ساخته می شود. از طرف دیگر گفتنی است که جنین در اواخر دوران داخل رحمی باید از مادر آهن دریافت کند و در بدن خود ذخیره کند و در چند ماه بعد از تولد مصرف نماید. با توجه به اهمیت آهن و امکان عدم دریافت کافی آن از مواد غذایی، برای این که مطمئن شد که آهن به میزان کافی به بدن می رسد، باید مادران باردار از ماه چهارم دوره بارداری از مکمل های آهن استفاده کنند.

به گفته  متخصص نوزادان و کودکان، کلسیم برای رشد استخوان و دندان های جنین مخصوصا در هفته هشتم بارداری ضروری است. مادر باردار در دوران حاملگی دو برابر زمان قبل از بارداری به کلسیم نیاز دارد. قابل ذکر است که در رابطه با کمبود ویتامین A این طور باید عارض شد که با عوارضی از جمله کاهش سرعت رشد کودکان، افزایش مرگ و میر و ابتلای کودکان به بیماری های عفونی به ویژه سرخک، اسهال و عفونتهای دستگاه تنفسی همراه می باشد. به طوری که خطر ابتلا به عفونت و مرگ کودکان را به میزان ۲ تا ۴ برابر افزایش می دهد. کمبود شدید ویتامین های ضروری در بدن مانند ویتامین  A شب کوری را به همراه دارد، حتی شاهد آسیب قرنیه چشم به صورت گزروفتالمی ( خشکی چشم ) و نهایتا کوری مطلق خواهیم بود. از عوارض کمبود ویتامین های A و D باید افزود که کمبود ویتامین D می تواند منجر به نرمی استخوان و اختلال در رشد استخوان های نوزادان شود و به همین جهت مکمل های قطره ویتامین D بعد از دو هفتگی توصیه می شود. علاوه بر این از آنجا که بر اساس تحقیقات کشوری ۶۰ درصد از زنان تهران دچار کمبود این ویتامین هستند، مادران باردار نیز باید در این خصوص از خود مراقبت کنند که مبتلا به پوکی استخوان نشوند.

منبع : www.pezeshketo.com

مطالب مرتبط :

گیاه خواری در بارداری

از فیبروم چه می دانید؟

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *