ویتامین D برای بیماران مبتلا به ام اس (MS) مفید است

اطلاعات پزشکی حاصل از تحقیقات دانشمندان در مورد درمان بیماری ام اس (MS) نشان می‌دهد استفاده از مکمل ویتامین D می‎تواند یک روش درمانی بی‌خطر و کم هزینه برای این بیماران باشد. نتایج این مطالعه در مجله پزشکی نورولوژی (Neurology) منتشر شده است. 

ویتامین D

تحقیقات زیادی در این زمینه انجام شده است که نشان می‌دهد کمبود ویتامین D در بدن باعث افزایش احتمال ابتلا به بیماری ام اس می‎شود. علاوه بر این در میان بیماران مبتلا به ام اس، آنهایی که سطح ویتامین دی بدنشان پایین‌تر است، ناتوانی بیشتر و علائم شدیدتر دارند. در این مطالعه ۴۰ بیمار مبتلا به ام اس بین سن ۱۸ تا ۵۵ سال به دو گروه تقسیم شدند به گروه اول ویتامین D با دوز بالا ۱۰۴۰۰ IU و به گروه دوم دوز کم یعنی ۸۰۰ IU به صورت روزانه برای ۶ ماه داده شد. این درحالی است که ویتامین مورد نیاز برای افراد ۱۸ تا ۷۰ سال ۶۰۰ IU در روز است. 

نتایج این مطالعه نشان داد افرادی که ویتامین D3 با دوز بالا مصرف کرده بودند، در تعداد سلول‎های T که مرتبط با پیشرفت بیماری ام اس است، کاهش قابل توجهی نشان داده بودند. همچنین هیچ تفاوتی در میزان عوارض جانبی بین دوز زیاد و کم D3 مشاهده نشده است. با توجه به اینکه تا کنون هیچ درمانی برای بیماری ام اس کشف نشده است و فقط با استفاده از داروها می‎توان شدت علائم را کنترل کرد، این یافته جدید می‌توان امیدی برای درمان این بیماران باشد. 

منبع: www.medicalnewstoday.com

مطالب مرتبط: 

تشخیص و درمان بیماری ام اس

کمبود ویتامین D باعث زوال عقل می‎شود

چه مقدار ویتامین D برای سلامت قلب نیاز داریم؟

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *