وقتی پرخوری می‌کنیم، چه اتفاقی در بدن می‌افتد؟

برای همه ما اتفاق می‌افتد که در مواقع خاص مثل مهمانی، مسافرت یا تعطیلات عادات غذایی‌مان تغییر کند و برای مدت کوتاهی پرخوری کنیم. اما ببینیم وقتی یک بار پرخوری می‌کنیم چه اتفاقی در بدن می‌افتد. 

پرخوری

وقتی بیش از حد غذا می‎خوریم، احساس می‎کنیم معده ما در حال منفجر شدن است. اگرچه این اتفاق ممکن است برای معده بیفتد ولی قبل از رسیدن به آن نقطه اتفاقات دیگری مثل تهوع و برگرداندن غذا رخ می‎دهد تا از پارگی معده جلوگیری شود. معده اکثر افراد بین یک تا یک و نیم لیتر غذا در خود جای می‎دهد قبل از اینکه به حالت تهوع برسد. اما معده این قابلیت را دارد که قبل از به وجود آمدن حالت تهوع تا ۴ برابر اندازه خود کش بیاید، پس نیازی نیست وقتی پرخوری می‌کنید خیلی نگران ترکیدن معده‎تان باشید. اما اتفاقات دیگری در بدن رخ می‎دهد که بد نیست به آنها توجه کنید. 

اطلاعات پزشکی می‌گوید وقتی پرخوری می‌کنید و یک وعده غذایی سنگین و پر از چربی، شکر و کربوهیدرات می‎خورید، سیستم اعصاب پاراسمپاتیک به بدن می‌گوید که فعالیت‎هایش را کاهش دهد و تمام توان خود را برای هضم غذا به کار گیرد. در نتیجه ممکن است احساس سستی و بی‎حالی کنید. وقتی بدن مشغول هضم غذا می‎شود، پانکراس شروع به ترشح انسولین بیشتر می‌کند که این خود منجر به تولید بیشتر هورمون ملاتونین و سروتونین می‎شود که هم حالت خواب‌آلودگی و کسلی و هم کمی خوشحالی ایجاد می‌کنند. ممکن است به زحمت بتوانید چشم‌هایتان را باز نگه دارید چون کلوگز زیاد در بدن در کار نورون‌های مغز که مسئول هشیاری شما هستند، اختلال ایجاد می‌کند. 

سلول‎‌های چربی بدن هورمون لپتین ترشح می‌کنند که این هورمون به گیرنده‌های عصبی در مغز که به بدن پیغام سیری می‌دهند، متصل می‌شوند و در نتیجه ما احساس سیری می‌کنیم. اگر اکثر اوقات بیش از حد نیاز بدن‌تان غذا بخورید و پرخوری کنید، این هورمون زیاد تولید می‎شود و سطح این هورمون در بدن با مقدار چربی اضافه در بدن ارتباط مستقیم دارد. وقتی این هورمون بیش از حد تولید شود، بدن نسبت به آن مقاوم می‎شود. در نتیجه مغز قادر نیست تشخیص دهد شما چه زمانی سیر شده‌اید، بنابراین بیشتر می‎خورید و اضافه وزن پیدا می‌کنید. 

منبع: www.independent.co.uk

مطالب مرتبط:  

پرخوری عصبی در زنان

دلایل پزشکی چاقی و اضافه وزن

فرزندان چاقی را از پدر به ارث می‎برند

برای لاغری و تناسب اندام بیشتر بخوابید!

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *