ورزش کردن در ماه رمضان

مدت کوتاهی تا ماه رمضان باقی مانده است. در میان افراد روزه‌دار، ورزشکاران و بدنسازان زیادی وجود دارند که می‎خواهند هم روزه بگیرند هم به تمرینات ورزشی خود ادامه دهند. در این مطلب توضیح می‌دهیم که چگونه بدون لطمه زدن به اهداف تناسب اندامتان، رمضان را گرامی بدارید. 

ورزش کردن در ماه رمضان

تمرینات را متوقف نکنید

در طول ماه رمضان، به هیچ وجه تمرین کردن را متوقف نکنید. زیرا اگر تمرین متوقف شود بدن احساس می‎کند دیگر نیازی به توده عضلانی ندارید و آن را می‎سوزاند. شاید در ماه رمضان نتوانید حجم عضلات را زیاد کنید اما حداقل آنها را از دست نمی‏‎دهید. 

زمان انجام تمرینات مهم است

طوری برنامه ریزی کنید که تمرین‌تان را در عرض چند ساعت بعد از خوردن سحری انجام دهید، زیرا ذخایر کربوهیدرات شما در آن زمان، بالا هستند. یا اینکه می‌توانید تمرین خود را به بعد از افطار موکول نمایید. و پس از یک وعده‌ی سبک، که البته حاوی کربوهیدرات، پروتئین و مایعات کافی، نه زیاد است، تمرینتان را آغاز کنید. در کل تمرین ورزشی را زمانی انجام دهید که بیشترین انرژی را احساس می‌کنید. تمرین در هنگامیکه احساس پر انرژی بودن دارید و می‌توانید آن را درست انجام دهید، بهتر از تمرینی است که آن را تحت فشار و با عجله انجام دهید.

موقع افطار پرخوری نکنید

بیشتر افراد در ماه رمضان به جای اینکه لاغر شوند، چاق می‌شوند. دلیلش این است که غذایی که در وعده افطار می‌خورند، بیشتر از مقداری است که برای جبران غذایی که در طول روز مصرف نکرده‌اند، لازم است.  

مایعات کافی بنوشید

تشنگی، شاخص خوبی است که نشان می‌دهد چه زمانی باید مایعات مصرف کنید. اما در طول ماه رمضان، شما نمی‌توانید هنگامیکه تشنه هستید، آب بنوشید. بنابراین باید قبل از آنکه تشنه شوید، آب بنوشید. این مسئله بخصوص برای کسانی از شما که در آب و هوای گرم زندگی می‌کنند مهمتر است، بویژه اگر بخواهید در طول روز تمرین هم انجام دهید.

پروتئین و کربوهیدرات بخورید

طوری برنامه ریزی کنید که یک وعده پروتئینی در سحر و وعده‌های بزرگتر هم در افطار مصرف کنید، پروتئین در مواد غذایی، معمولا کندتر از پودرهای پروتئین جذب می‌شود. اگر می‌خواهید از یک پورد پروتئین استفاده کنید، باید پودری بر پایه کازئین باشد، نه بر پایه وی که سریع جذب می‌شود. یکی از دلایل خوردن سحری، آن است که شما نه تنها می‌توانید مقداری پروتئین در آن زمان مصرف کنید، بلکه می‌توانید کربوهیدرات نیز ذخیره کنید. از آنجا که کربوهیدرات‌ها به شما امکان می‌دهند با شدت تمرین کنید، مصرف مقداری کربوهیدارت در صبح‌ها باید با کمبود کربوهیدارت در طول روز مقابله کند.

منبع: fitnessmagazine.ir

مطالب مرتبط:

کاهش وزن در ماه رمضان

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *