وجود خون در ادرار نشانه چیست؟

وجود خون در ادرار یا تغییر ناگهانی رنگ ادرار را باید جدی گرفت زیرا می‎تواند نشانه سرطان مثانه، سرطان پروستات و مشکلات مجاری ادراری باشد. متخصصان اورولوژی می‌گویند بسیاری از بیماری‌های کلیوی با شناسایی خون در ادرار تشخیص داده می‌شود، بنابراین افراد نباید نسبت به تغییر رنگ ادرار بی‌تفاوت باشند.

وجود خون در ادرار نشانه چیست؟

متخصصان می‌گویند با توجه به شیوع بیماری‌های کلیوی، انجام آزمایش PSA (تست تشخیص سرطان پروستات) برای مردان بالای ۵۰ سال الزامی است. تغییر ناگهانی رنگ ادرار را نباید به حساب تغذیه گذاشت زیرا تغییر رنگ ادرار با سرطان های مثانه، پروستات و مشکلات مجاری ادراری ارتباط مستقیم دارد. آگاهی بخشیدن به جامعه از طریق توصیه‌های بهداشتی می‌تواند سطح دانش مردم را برای پیشگیری از بیماری‌های کلیوی و مجاری ادراری بالا ببرد. در مورد بیماری‎های کلیوی در سنین کودکی، انجام کشت ادرار بسیاری از ناهنجاری‌های مجاری ادراری را مشخص می‌کند بنابراین ضرورت دارد در سنین قبل از مدرسه این آزمایش برای کودکان انجام شود. همچنین والدین باید نسبت به وضع تناسلی و ادراری کودکان کاملاً آگاه باشند زیرا تشخیص زود هنگام بیماری های تناسلی و ادراری در کودکی روند درمان را به شکل قابل ملاحظه‌ای سرعت می‌بخشد.

گاهی وجود خون در ادرار قابل مشاهده توسط خود فرد است، ولی برخی اوقات فقط زیر میکروسکوپ قابل دیدن است و بعد از آزمایش ادرار توسط پزشک کشف می شود. گاهی اوقات انجام ورزش شدید باعث ادرار خونی می شود که ادرار خونی در اثر ورزش معمولا بعد از یک یا دو روز برطرف می شود. سنگ کلیه یا مثانه نیز باعث پیدایش خون در ادرار می شود. بعضی از داروها هم باعث ادرار خونی می‎شوند. داروهایی که باعث پیدایش خون آشکار در ادرار می شوند شامل آسپیرین، پنی سیلین، هپارین رقیق کننده خون و داروی ضد سرطان سیکلوفسفامید (سیتوکسان) است.

منبع: salamatnews.com

مطالب مرتبط: 

علت شیوع سرطان مثانه چیست؟

ابتلا به سرطان پروستات در مردان چاق بیشتر است!

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *