واریکوسل (واریس بیضه) چیست؟

واریکوسل (varicocele ) یا واریس بیضه پیچ خوردگی رگ‌های خونی بالای بیضه است. این واریس هم مانند رگ‎های واریسی است که اکثر ما با آن آشنا هستیم با این تفاوت که این نوع واریس به جای پاها در بیضه رخ می‌دهد. واریکوسل معمولا مشکل جدی برای مردان ایجاد نمی‎کند، اما در مواردی می‎تواند تاثیر منفی روی قدرت باروری مردان داشته باشد. 

واریکوسل

اطلاعات پزشکی منتشر شده از انجمن اورولوژی آمریکا نشان می‌دهد حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد مردان به واریکوسل مبتلا هستند. این عروق واریسی داخل بیضه‌ها ممکن است در کار رگ‎های خونی که جریان خون را به بیضه‌ها می‌رسانند و یا مجرای اسپرم اختلال ایجاد کند. اسپرم در دمای ۳۴/۵ درجه تولید می‎شود. در حالی که دمای عادی بدن ۳۷ درجه است و به همین دلیل است که بیضه‌ها خارج از محیط بدن قرار دارند. رگ‎های خونی که خون را به بیضه می‎رسانند،تعادل حرارتی را نیز برقرار می‌کنند واریکوسل باعث می‎شود این تعادل به خوبی صورت نگیرد و در نتیجه بیضه‎ها خنک نشوند که باعث تولید نشدن اسپرم یا تولید اسپرم با کیفیت پایین می‎شود. 

علائم واریکوسل: نشانه‎های این بیماری به ندرت شامل درد می‎شود، اما اگر درد وجود داشته باشد، این درد وقتی فرد ایستاده است یا فعالیت فیزیکی انجام می‎دهد بیشتر می‎شود. میزان این درد می‎تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد. در اواخر روز بدتر می‎شود و هنگامی که فرد به پشت خوابیده درد آرام می‎شود. این بیماری معمولا توسط خود فرد قابل تشخیص نیست و فقط با معاینات پزشکی تشخیص داده می‎شود. اگر متوجه تغییراتی در اندازه بیضه‌ها یا وجود توده در بیضه‌ها یا مشکل ناباروری داشتید باید در جستجوی پزشک متخصص اورولوژی باشید. در موارد نادر واریکوسل ممکن است موجب آتروفی بیضه یا انقباض و کوچک شدن بیضه شود. لوله‌هایی که اسپرم تولید می‌کنند به بیضه‌ها حجم می‎دهند. اگر این لوله‎ها آسیب بینند بیضه کوچک و نرم می‎شود. ناباروری بدترین عارضه‌ای است که واریکوسل می‎تواند ایجاد کند. وقتی جریان خون به بیضه افزایش یابد تنظیم دمای آن به هم می‎خورد و بیضه‌ها گرم می‎شوند و همانطور که اشاره شد اسپرم در دمای بالا نمی‎تواند تولید شود.

منبع: www.medicalnewstoday.com

مطالب مرتبط: 

بی اختیاری ادرار در مردان

ناتوانی جنسی، مشکلی که نادیده گرفته می‌شود

ناباروری مردان احتمال سرطان بیضه را افزایش می‎دهد

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *