هپاتیت C چیست؟

هپاتیت C بیماری است که بر اثر یک ویروس که کبد را درگیر می‌کند بوجود می‎آید. به مرور زمان این بیماری می‌تواند تبدیل به سیروز کبدی، نارسایی کبدی و سرطان کبد شود. در این مطلب اطلاعات پزشکی مفیدی برای آشنا شدن با این بیماری مطرح شده است.

هپاتیت C چیست؟

اکثر افراد نمی‌دانند به این بیماری دچار شده‌اند تا زمانی که دچار مشکلات کبدی می‎شوند و بیماری به کبد آسیب رسانده است. در نوع حاد بیماری فرد برای مدت کوتاهی دچار بیماری شده و بعد بهبود می‎یابد. اما در نوع مزمن سالها بیماری پیشرفت می‌کند. اگرچه این بیماری بسیار جدی و خطرناک است. اما بسیاری از مردم با وجود داشتن این بیماری به زندگی عادی خود ادامه می‌دهند. ویروس هپاتیت C از راه خون آلوده به فرد انتقال پیدا می‎کند. یکی از شایع‌ترین راه‌های انتقال ویروس از طریق سوزن مشترک بین افراد معتاد تزریقی است. در سال‌های قبل تزریق خون به فرد یا پیوند عضو نیز ممکن بود باعث انتقال ویروس شود. اما امروزه روی سلامت اعضای پیوندی و خون اهدا شده کنترل صورت می‎گیرد. انتقال ویروس ممکن از طریق تاتو کردن و یا کارهایی مثل سوراخ کردن گوش با سوزنی که ضدعفونی نشده و آلوده است، صورت بگیرد. به ندرت ممکن است ویروس از طریق مادر به جنین انتقال پیدا کند و همچنین در موارد نادری کادر پزشکی و جراحی ممکن است در اثر تماس با خون آلوده مبتلا شوند. امکان انتقال ویروس هپاتیت C از طریق تماس جنسی بسیار کم است. فرد با تماس‌های معمولی مثل دست دادن و روبوسی کردن یا عطسه و سرفه و یا خوردن غذا و نوشیدنی فرد مبتلا به بیماری هپاتیت C مبتلا نمی‎شود.

اکثر افراد وقتی به بیماری مبتلا می‎شوند هیچ نشانه و علائمی ندارند. اما اگر بیماری گسترش پیدا کند می‎تواند علائمی داشته باشد که عبارتند از: احساس خستگی شدید، درد مفاصل، درد شکم، خارش پوست، درد عضلات، رنگ تیره ادرار، زرد شدن چشم‌ها و رنگ پوست که این زرد شدن رنگ پوست به یرقان یا زردی معروف است. بیماری در بسیاری از افراد در حال گسترش است در حالی که هنوز هیچ کدام از علائم هپاتیت C  را ندارند و در بسیاری از افراد ۱۵ سال یا بیشتر قبل از تشخیص بیماری فرد به آن مبتلا بوده است.  

منبع: www.webmd.com

مطالب مرتبط: 

درمان کبد چرب

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *