هپاتیت B چیست؟

بیماری هپاتیت B عفونت کبدی است که توسط ویروس هپاتیت بی (HBV) ایجاد می‎شود. این ویروس علت اصلی بیماری هپاتیت مزمن، سیروز کبد و سرطان کبد است. این ویروس باعث التهاب و عفونت کبد می‎شود و یک ویروس DNA است که با کروموزوم‌های فرد ادغام می‎شود. 

هپاتیت B

این ویروس در خون و مایعات بدن فرد آلوده وجود دارد و از طریق تماس فرد سالم با خون و مایعات مخاطی بدن فرد آلوده به او منتقل می‎شود. برای بیشتر افراد، هپاتیت B یک بیماری کوتاه مدت است که باعث هیچ آسیب دائمی و مهمی نمی‌شود. اما برای بعضی دیگر می‌تواند یک عفونت مزمن باشد  که منجر به سرطان کبد می‌شود. با واکسیناسیون می‎توان از این بیماری پیشگیری کرد و برای درمان نوع حاد بیماری می‎توان از داروهای ضد ویروس استفاده کرد.

علائم هپاتیت B:

اطلاعات پزشکی نشان می‎دهد بیشتر موارد حاد ابتلا به بیماری در دوران نوزادی و کودکی رخ می‎دهد اما به دلیل عدم وجود نشانه‎های آشکار بیماری تشخیص داده نمی‎شود. معمولا از زمانی که فرد در معرض ویروس قرار می‌گیرد تا آشکار شدن علائم بیماری ۹۰ روز طول می‌کشد. معمولا علائم این بیماری شبیه سرماخوردگی (تب، درد مفاصل، خستگی، تهوع، استفراغ) است و از چند هفته تا ۶ ماه طول می‌کشد. از علائم دیگر این بیماری می‎توان به تیره شدن رنگ ادرار و زرد شدن رنگ پوست و سفیدی چشم اشاره کرد.

راه‌های انتقال بیماری:

هپاتیت بی می‎تواند از طریق تماس با خون و مایع منی و دیگر مایعات بدن فرد آلوده به افراد سالم انتقال یابد. از طریق رابطه جنسی با فرد آلوده، استفاده از سرنگ مشترک، از مادر به کودک در حین تولد، خالکوبی‎های غیر بهداشتی که وسایل آن استریل نشده باشد یا وسایل جراحی و دندانپزشکی اگر استریل نشده باشند و استفاده از وسایل شخصی فرد آلوده مثل مسواک یا تیغ ریش تراشی می‎‌تواند منتقل شود.

هپاتیت B از طریق استفاده از ظرف غذای مشترک، بغل کردن، بوسیدن، عطسه، سرفه و تغذیه کودک با شیر مادر و با نیش حشرات منتقل نمی‎شود. ویروس خارج از بدن انسان می‎تواند تا ۷ روز زنده بماند. اگر در این مدت با مایعات و خون بدن سالم تماس برقرار شود می‎تواند باعث ابتلای فرد به هپاتیت شود.

منبع: medicalnewstoday.com

مطالب مرتبط:

درمان هپاتیت C

توصیه‌هایی برای بیماران مبتلا به هپاتیت C

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *