همه چیز در مورد یبوست، علت و درمان آن

همه چیز در مورد یبوست، علت و درمان آن

تغییر در اجابت مزاج می‌تواند به صورت یبوست ظاهر شود. در واقع تغییر در تعداد دفعات دفع، احساس دفع ناقص یا زور زدن زیاد هنگام دفع همگی می‌توانند از نشانه‌های یبوست باشند. عوامل ایجاد کننده این مشکل بستگی به سن و وجود بیماری‌های زمینه‌ای دارد و ممکن است یه صورت حاد یا خفیف باشد. گاهی اوقات نیز عامل انسدادی در دستگاه گوارش می‌تواند علت مشکل باشد. افزایش کلسیم، سندرم روده تحریک پذیر، کم کاری غده تیروئید، همچنین بیماری‌های گرفتار کننده عضلات و اعصاب جدار روده و بیماری‌های سیستم عصبی مانند پارکینسون می‌توانند باعث ایجاد این مشکل شوند.

یکی از عوامل مهم ایجاد یبوست اختلال عملکرد کف لگن است که این اختلال را می‌توان با استفاده از بیوفیدبک که در واقع یک نوع آموزش دفع است اصلاح کرد. در مواردی که عامل ایجاد کننده مشکل اختلال حرکتی یا تنبلی روده است می‌توان از ملین‌ها استفاده کرد. اگر هیچ کدام از روش‌ها موثر نبود در آخر می‌توان از جراحی استفاده کرد. اگر بیمار به دنبال یبوست دچار کم خونی و کاهش وزن شده باشد و سابقه خانوادگی مشکل روده‌ای داشته باشد بهتر است کولونوسکوپی انجام شود.

همه چیز در مورد یبوست، علت و درمان آن

ملین‌ها انواع مختلفی دارند و بر حسب نیاز باید مصرف شوند. مصرف خودسرانه ملین‌ها به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود. ابتدا باید علت را پیدا کرد و تحت نظر پزشک ملین مصرف کرد. برای مثال فرد مسنی که تا کنون مشکلی نداشته و اخیرا دچار مشکل دفع شده ممکن است بخاطر سرطان دچار تنگی روده شده باشد. مصرف نابجا و طولانی مدت ملین‌ها باعث می‌شود دستگاه گوارش به آن عادت کند که این خود باعث یبوست‌های بعدی می‌شود. گاهی اوقات افراد برای لاغر شدن از ملین‌ها استفاده می‌کنند اما باید بدانید مصرف نابجای هر دارویی عوارض خودش را دارد. ممکن است مصرف ملین مشکلی در جذب بدن ایجاد نکند و به کاهش وزن هم کمک نکند اما در نهایت باعث اختلال در تعادل آب و نمک در بدن خواهد شد. بنابراین به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود برای لاغری از این داروها استفاده شود.  

منبع: مجله سیب سبز

مطالب مرتبط: 

چرا فیبر برای سلامتی لازم است؟

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *