همه چیز در مورد شپش سر

شپش‌ به خصوص شپش سر در موهای افراد و نزدیک به جمجمه زندگی می‌کنند. اطلاعات پزشکی نشان می‎دهد شپش‌ها تنها از خون انسان تغذیه می‌کنند. شپش بالغ برای تخم ریزی و تکثیر باید روزی دو بار از خون انسان تغذیه کند. افراد مشکوک به ابتلا اگر از شانه مخصوصی که برای تشخیص شپش است استفاده نکنند، می‌توان گفت دیدن شپش‌ها تقریبا غیر ممکن است. 

شپش سر

بروز این بیماری در مدارس و مهد کودک‌ها بیشتر دیده می‎شود. علاوه بر ایجاد مشکلات روانی برای دانش آموزان و خانواده آنها آلودگی به شپش می‌تواند باعث ایجاد اختلالات جسمی و بیماری‌های دیگری شود که از طریق شپش منتقل می‌شوند. بیشتر کودکان دارای سن ۳ تا ۱۲ سال مورد حمله  شپش سر قرار می‌گیرند. میزان آلودگی به شپش سر در مدارس دخترانه به خصوص مدارس ابتدایی و مهد کودک‌ها بسیار زیاد است، بنابراین باید در این مراکز کنترل بیشتری انجام شود. تماس نزدیک کودکان با یکدیگر در این سنین و استفاده از وسایل مشترک مانند شانه، روسری و غیره باعث می‌شود که شپش از مویی به موی دیگر منتقل شود. زمانی که وارد موی جدید می‌شود، در جایی از سر که حرارت مناسبی دارد، چسبیده و شروع به تخم گذاری می‌کند. حدود یک هفته تا ۱۰ روز تخم ها باز شده و شپش های جدید ایجاد می‌شوند. به تخم شپش که بیضی شکل و سفید است و اندازه آن حدود ته سنجاق می‌باشد رشک می‌گویند. منبع تغذیه شپش خون انسان است، بزاق شپش دارای مواد ضدانعقادی می باشد که جلوی لخته شدن خون را می‌گیرد و باعث ایجاد خارش شدیدی می‌شود.  

قطعی ترین راه تشخیص شپش، مشاهده رشک یا تخم یا خود شپش در موهای سر است. برای پیشگیری باید به طور مرتب و منظم استحمام کرد، و در روز به دفعات زیاد موهای سر را شانه کرد. از لوازم شخصی و لباس‌های افراد آلوده به هیچ عنوان نباید استفاده کرد. اگر آلودگی شدید باشد بهتر است لباس و ملحفه در آب جوش به مدت ۳۰ دقیقه جوشانده شود و از اطو و خشک کن برای خشک کردن لباس‌ها استفاده شود. برای درمان شپش سر ابتـدا باید موهـا را بـا آب مـرطوب نمـود، سپس موها را با شامپـوی پرمترین کاملا آغشته کرد تا شامپو، به سر و سـاقه مـوها بـرسد ،پس از ۱۰ دقیـقه باید سر را با آب فــراوان شست تا شامپو کاملا از بین برود. بهتر است بعد از یک هفته دوباره تکرار گردد تا نتیجه بهتری از درمان گرفته شود.

منبع: www.beytoote.com

مطالب مرتبط: 

 توصیه‌هایی برای داشتن موهای سالم و زیبا

درمان ریزش مو

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *