همایش روز جهانی دیابت

برای بالابردن سطح اطلاعات پزشکی و افزایش آگاهی مردم در زمینه بیماری دیابت، سازمان بهداشت جهانی همراه فدراسیون بین‌المللی دیابت از سال ۱۹۹۱، روز ۱۴ نوامبر برابر با ۲۳ آبان ماه هر سال را «روز جهانی دیابت» نامگذاری کرده‌اند.  از سوی سازمان ملل و نیز برای تأکید بر مبارزه برای پیشگیری از دیابت، استفاده از یک دایره آبی به عنوان نشان «همه با هم برای دیابت»، تصویب  شد.   امسال نیز همچون سال‌های گذشته همایش روز جهانی دیابت برگزار شد. با توجه به حضور گروه مدیکال اینفو (medicalinfo.ir) در این همایش اطلاعاتی در مورد برگزاری همایش و اهداف آن برای شما بیان می‎کنیم.

دیابت

انجمن دیابت ایران در سال ۱۳۶۹ با هدف ارائه برنامه‌های آموزشی و افزایش آگاهی جامعه نسبت به بیماری دیابت تأسیس گردید. هر ساله انجمن دیابت برنامه‌های خاصی مانند همایش‌ها و سمینارهایی در تهران و سایر شهرها در جهت آشنایی بیشتر مردم با این بیماری، راه‌های پیشگیری و درمان آن برگزار می‎کند. همایش امسال روز جهانی دیابت در بیمارستان امام خمینی برگزار شد. در این همایش اطلاعات مفیدی در مورد علل بیماری, انواع بیماری و درمان آن در اختیار شرکت کنندگان قرار گرفت. در حال حاضر دیابت قابل علاج نیست، ولی قابل کنترل و مهار شدنی است.

دیابت چیست؟ اشکال در سیستم سوخت رسانی بدن را که به دلیل کمبود انسولین به وجود می‌آید را دیابت می‌گویند. انسولین هورمونی است که توسط پانکراس تولید می‌شود. سلول‎های بدن برای تبدیل گلوکز دریافت شده از طرق غذاها و تبدیل آن به انرژی به انسولین نیاز دارند. سه نوع دیابت داریم: دیابت نوع۱، دیابت نوع۲، دیابت دوران بارداری

دیابت نوع ۱ یا وابسته به انسولین: مبتلایان به این نوع ۵ تا ۱۰ درصد کل مبتلایان به دیابت را تشکیل می‌‌دهند. معمولاً این نوع دیابت قبل از ۴۰ سالگی بروز می کند و اوج میزان وقوع آن در حدود ۱۴ سالگی است. بیمار یا مقدار کمی انسولین تولید می کند و یا اصلاً تولید انسولین ندارد و در نتیجه فقدان انسولین، کنترل قند خون غیر ممکن است.

دیابت نوع ۲ یا غیر وابسته به انسولین:  مبتلایان به این نوع ۹۰ تا ۹۵ درصد کل مبتلایان را تشکیل می‌دهند. این نوع دیابت معمولاً در افراد بالای ۴۰ سال بروز می کند. در این نوع دیابت، لوزالمعده انسولین تولید می‌کند. اما نه به اندازه ای که قند خون را تنظیم کند.

دیابت دوران بارداری: دیابت بارداری به حالتی گفته می‌شود که برای اولین بار در دوران بارداری ظاهر می‌شود، بدون اینکه سابقه‌‌ی قبلی در بیمار وجود داشته باشد. دیابت بارداری معمولاً بین هفته‌های ۲۴ و ۲۸ بارداری ظاهر می‌شود و عموماً پس از زایمان از بین می‌رود. ولی در بعضی خانم‌ها به دیابت دایمی تبدیل خواهد شد. عدم تشخیص و درمان به موقع، عوارض سختی برای مادر و جنین به همراه خواهد داشت و به سقط جنین یا تولد نوزاد مرده یا نوزاد چاق (بیش از ۴ کیلو) منجر خواهد شد. 

منبع: ids.org.ir

مطالب مرتبط: 

دیابت نوع ۲ چیست؟

دیابت نوع ۱ چیست؟

 

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *