bنکروز شدن بافت بینی بعد از عمل بینی · سامانه جامع اطلاعات پزشکی
نکروز شدن بافت بینی بعد از عمل بینی

 عمل بینی

اگر به هر دلیلی خون به بافت بینی نرسد، بافت بینی دیگر اکسیژنی دریافت نمی‌کند و از بین می‎رود یا اصطلاحا نکروز می‌شود. نکروز بینی یک عارضه بسیار نادر در عمل بینی (رینوپلاستی) است.

اطلاعات پزشکی نشان می‌دهد نکروز بینی معمولا در افرادی که جراحی مجدد بینی انجام می‎دهند یا افرادی که سیگار می‌کشند و یا مشکلات عروقی و عفونت‎های موضعی داخل بینی دارند، دیده می‎شود. در جراحی بینی مجدد احتمال جوش خوردن بافت بینی کاهش می‌یابد. البته گاهی هم این مشکل به خاطر عدم مهارت جراح بینی یا تکنیک نادرست جراحی است. گاهی در جراحی زیبایی برای پر کردن فرورفتگی‎ها یا برآمدگی‌های بینی در قسمت‎های مختلف بینی ژل تزریق می‎شود که این موضوع هم می‎تواند باعث نکروز شدن شود. احتمال بروز این مشکل حین تزریق ژل یا بعد از تزریق در افرادی که درد شدید دارند یا در ۲۴ ساعت تا یک هفته بعد از تزریق دچار تغییر رنگ در پوست بینی می‎شوند، وجود دارد. این عارضه در تزریق چربی تا به حال گزارش نشده است.

برای درمان این عارضه باید از غضروف‎های نقاط دیگر بدن مثل غضروف دنده برای جایگزین کردن بافت نکروز شده استفاده شود. جراح پلاستیک  بینی سعی می‌کند بافت نکروز شده را با بافت طبیعی بدن جایگزین کند ولی اگر قسمت بزرگی از بافت بینی دچار این مشکل شده باشد باید از پروتز استفاده شود. البته استفاده از پروتز به شرطی است که قسمت آسیب دیده ترمیم شده باشد و هیچ عفونتی وجود نداشته باشد.

منبع: هفته نامه سلامت

مطالب مرتبط:

عوارض جراحی زیبایی بینی

مراقبت‌های بعد از عمل بینی

آیا در زمستان می‎توان عمل بینی انجام داد؟

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *