نکاتی در مورد رژیم بدون گلوتن

گلو‌تن نوع پروتئین موجود در غلاتی مانند گندم، چاودار و جو است که به نان، بافت پرزدار و جویدنی‌اش را می‌دهد. این پروتئین غیر قابل هضم است و برای افرادی که از بیماری سلیاک رنج می‌برند، عوارض جانبی ناخوشایندی ایجاد می‎کند. به همین دلیل این روزها مواد غذایی بدون گلوتن زیادی در فروشگاه‌ها می‎بینیم و رژیم غذایی فاقد گلوتن رایج شده که در این مطلب به مزایا و معایب آن می‎پردازیم. 

نکاتی در مورد رژیم بدون گلوتن

مزایا

محققان می‌گویند گلو‌تن می‌تواند براحتی از مخاط روده عبور کرده و باعث آسیب مزمن، التهاب، تهوع، اسهال، معده درد و استفراغ در افراد مبتلا به سلیاک شود. همچنین شواهد محدودی وجود دارد که نشان می‌دهد ممکن است افراد بدون بیماری سلیاک نیز به گلو‌تن حساسیت داشته باشند. از سال ۲۰۱۱، صنعت مواد غذایی فاقد گلو‌تن، به دلیل تقاضای عمومی، بطور قابل ملاحظه‌ای رشد کرده است. سوال این است که آیا رژیم بدون گلوتن برای افرادی که مبتلا به سلیاک نیستند یا حساسیت به گلو‌تن ندارند، مزایایی دارد؟ در پاسخ این سوال برخی پزشکان می‎گویند این رژیم برای بخشی از جمعیت، باعث بهبودی مشکلات معده و روده می‌شود، می‌تواند به کم کردن مشکلات گوارشی دردناک کمک کند، ممکن است برای کاهش التهاب در بعضی افراد نیز مفید واقع شود. به دلیل کاهش نشاسته‌ها و کربوهیدرات‌ها می‌تواند به کاهش وزن کمک کند، اما شما باید سایر غلات سالم را بصورت روزانه مصرف کنید.

معایب

محصولات فاقد گلوتن معمولا آهن، کلسیم، فیبر، ویتامین، ریبوفلاوین، نیاسین و فولات ناچیزی دارند! رژیم غذایی فاقد گلوتن می‌تواند با خطر ابتلا به سوء تغذیه نیز همراه باشد، زیرا این رژیم به معنای صرفنظر کردن از غلات کامل است و افراد در معرض خطر عدم دریافت ویتامین‌ها و سایر مواد مغذی ضروری قرار می‌گیرند. یاد گرفتن آنکه چگونه بدون مصرف گلوتن زندگی کنید، به زمان زیادی نیاز دارد. گلوتن در همه جا و در هر چیزی وجود دارد که همین امر باعث می‌شود حذف کردنش کار دشواری باشد. برای جبران کمبود فیبر در این رژیم، شما باید خودتان را به خوردن سایر غلات مانند برنج قهوه‌ای، کوینولا، میوه‌ها، سبزیجات، و یا حبوبات خاص متعهد نمایید. افرادی که تصمیم دارند گلوتن را حذف کنند، باید قبل از انجام این کار با یک متخصص پزشکی مشورت نمایند زیرا ممکن است در معرض کمبود ویتامین و مواد معدنی قرار گیرند. 

منبع: fitnessmagazine.ir

مطالب مرتبط: 

رازهای کاهش وزن براساس گروه خونی

نقش تغذیه در درمان اوتیسم

 

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *