bنوموفوبیا (هراس بی موبایلی) چیست؟ · سامانه جامع اطلاعات پزشکی
نوموفوبیا (هراس بی موبایلی) چیست؟

نوموفوبیا (No Mobile Phone Phobia) یا هراس جدایی از تلفن همراه یکی از شایع‎ترین فوبیاهای جهان امروز است. اگر نمی‎توانید موبایل‌تان را خاموش کنید و دائم آن را بررسی می‎کنید تا ببینید پیام جدیدی دارید یا نه، نگران تمام شدن شارژ باتری موبایل هستید و همه جا آن را با خود می‎برید حتی وقتی به حمام می‎روید، شما به اختلال روانی نوموفوبیا دچار شده‌اید.

نوموفوبیا

به گزارش دیلی میل ۶۶ درصد افراد در انگلیس به این اختلال روانی دچار هستند که البته این آمار تا ۳ سال پیش ۵۳ درصد بوده است. اخبار و اطلاعات پزشکی نشان می‌دهد ۷۰ درصد افراد مبتلا به این اختلال بین ۱۸ تا ۲۴ سال سن دارند. از این افراد ۷۰ درصد زن و ۶۱ درصد مرد هستند. این افراد دائم تلفن خود را چک می‎کنند و اگر موبایل یا اینترنت نداشته باشند، تمام کارهای خود را به تعویق می‌‎اندازند تا خود را به مکانی برسانند که بتوانند به اینترنت و پیام‎هایشان دسترسی داشته باشند. به طور کلی در تعریف فوبیا باید گفت فوبیا یا هراس یا ترس مرضی شایع‌ترین اختلال روانی است که ۱۰ درصد افراد در دنیا به آن مبتلا هستند. این اختلال در واقع ترس غیر منطقی از روبرو شدن با موضوعی خاص است. فرد مبتلا حتی حاضر نیست راجع به آن موضوع فکر یا صحبت کند و روبرو شدن با آن شرایط باعث اضطراب شدید در فرد می‎شود.

با توجه به توسعه فن آوری اطلاعات و ارتباطات و اینترنت طبیعی است که همه افراد از اینترنت استفاده کنند و تلفن همراه خود را بررسی کنند، اما اگر این وابستگی به موبایل فرد را از فعالیت‎ها و روابط اجتماعی باز دارد، اختلال محسوب می‎شود. درمان این اختلال حتما باید با همکاری خود فرد صورت گیرد تا خود فرد قبول نکند که دچار مشکل شده، نمی‎توان به او کمک کرد. درمان‌‏های کاربردی برای این افراد رفتاردرمانی، کاردرمانی و حتی دارودرمانی است. برای درمان فوبیا بهترین کار این است که فرد را آرام آرام با ترسش روبرو کنند که البته این کار حتما باید زیر نظر روانشناس یا روانپزشک انجام شود.   

منبع: salamat.ir

مطالب مرتبط:

فوبیا چیست؟

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *