نوشیدن آب یخ باعث یبوست می‎شود

یک لیوان آب یخ به خصوص در روزهای گرم تابستان می‎تواند بسیار گوارا و دلچسب باشد. اما کارشناسان سلامت می‎گویند آب یخ مضرات زیادی برای سلامتی بدن دارد. یکی از مشکلاتی که نوشیدن آب یخ به خصوص بعد از غذا ایجاد می‎کند، ناراحتی‌های گوارشی و به خصوص یبوست است. 

نوشیدن آب یخ باعث یبوست می‎شود

ناراحتی معده و یبوست

نوشیدن آب یخ می‌تواند به ناراحتی و درد معده و حالت تهوع منجر شود. زیرا دمای پایین آب باعث جمع شدن رگ‌های خونی می‌شود. عوارض دیگر مصرف زیاد آب یخ جمع شدن معده است، به‌ طوری‌که سفت می‌شود و نمی‌تواند به‌طور مؤثر غذا را هضم کند. آشامیدن آب هم دمای اتاق به بهبود عملکرد دستگاه گوارش کمک می‌کند، در حالی‌ که مصرف آب یخ باعث یبوست می‌شود. آب یخ باعث می‎شود ماده غذایی که از دستگاه گوارش عبور می‌کند، منجمد و سفت شود. این در حالی است که روده‌ها منقبض می‌شود ودر دفع کردن مدفوع مشکل ایجاد می‌کند.

سردرد

همان‌طور که خوردن بستنی باعث یخ زدن مغز می‌شود، خوردن آب یخ نیز همین حالت را ایجاد می‌کند. آب یخ باعث می‌شود خیلی از عصب‌های حساس ستون فقرات عکس العمل مناسب نداشته باشد. این پیغام سریع به مغز منتقل می‌شود که باعث سردرد می‌شود.

چربی اضافی

شاید شما هم این فرضیه را شنیده باشید که با مصرف آب سرد بدن بیشتر انرژی مصرف می‌کند تا خود را گرم کند و در نتیجه کالری بیشتری می‌سوزاند. اما در واقع این فرضیه صحیح نیست. چون سرما باعث سفت شدن و یخ زدن چربی می‌شود، درنتیجه هضم آن مشکل‌تر می‌شود. به خصوص اگر این آب سرد همراه با غذاهای چرب نوشیده شود تمام چربی این غذاها را منجمد می‎کند. 

منبع: salamatnews.com

مطالب مرتبط: 

خطر نوشیدن آب سرد هنگام افطار

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *