نوشیدنی‎های انرژی زا دشمن سلامتی!

برخی بر این باورند که نوشیدنی‌های انرژی زا باعث افزایش انرژی بدن می شوند اما محققان در جدیدترین مطالعات خود دریافتند بالعکس این نوشیدنی ها به مرور زمان انرژی بدن را از بین می برند. سازمان بهداشت جهانی در مورد مصرف بیش از حد نوشیدنی‌های انرژی‌زا ابراز نگرانی کرد و آن را “دشمن سلامت عمومی” خواند.

نوشیدنی‎های انرژی زا دشمن سلامتی!

تحقیقات نشان می‌دهد، این نوشیدنی‌ها باعث تپش قلب، فشار خون بالا، تهوع، استفراغ، تشنج و بیماری‌های روانی می‌شود. مسئله‌ نگران کننده در مورد این نوشیدنی‎ها این است که علاوه بر جوانان، کودکان نیز به مصرف نوشیدنی‌های انرژی‌زا می‌پردازند. اطلاعات پزشکی نشان می‎دهد ۱۸ درصد نوجوانان زیر ۱۰ سال و دو سوم نوجوانانی که به تازگی به بلوغ رسیده‌اند، نوشیدنی‌های انرژی‌زا مصرف می‌کنند. متخصصان تغذیه می‌گویند مقادیر بالای کافئین موجود در این نوشیدنی‌ها برای بزرگسالان نیز زیان‌آور است چه برسد به کودکان. از سال ۲۰۰۴ مصرف نوشیدنی های انرژی‌زا فقط در کشور آمریکا جان ۳۴ نفر را گرفته است. در حال حاضر شواهد کافی در مورد این‌که نوشیدنی‌های انرژی‌زا چگونه خطراتی برای بدن ایجاد می‌کند، وجود ندارد. همچنین مطالعات چندانی در خصوص آثار منفی این نوع نوشیدنی‌ها بر روی کودکان صورت نگرفته است.

مطالعه دیگری نشان می‎دهد که  نوشیدنی انرژی زا می‌تواند باعث ترشح شدن هورمون استرس و بالا رفتن فشار خون در جوانان شود. بعد از نوشیدن یک قوطی نوشابه انرژی زا تا ۷۴ درصد افزایش ترشح هورمون نوراپی نفرین در جوانان مشاهده می‎شود. این هورمون می‎تواند ایجاد استرس کند. علاوه بر این، نوشیدنی انرژی زا سبب افزایش فشار خون نیز می‎شود. نگرانی اصلی این است که اگر در افراد سالم این اثرات مشاهده می‎شود، در افرادی که مشکل فشار خون بالا یا نامنظمی ریتم قلب دارند به احتمال زیاد مصرف این نوع نوشیدنی‎ها منجر به سکته قلبی و مغزی خواهد شد.

منبع: webmd و yjc.ir

مطالب مرتبط:

نوشیدنی انرژی‌ زا باعث استرس می‎شود

۵ خوراکی انرژی‌زا برای کاهش خستگی!

 

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *