bنوزاد شیرخوار به چه مکمل‌هایی نیاز دارد؟ · سامانه جامع اطلاعات پزشکی
نوزاد شیرخوار به چه مکمل‌هایی نیاز دارد؟

شیر مادر حاوی مقدار مناسبی از انواع ویتامین‌ها مانند ویتامین C و E و ویتامین‌های گروه B است. اما مقدار ویتامین D شیر مادر کافی نیست و نیاز نوزاد شیرخوار را تامین نمی‌کند، بنابراین اگر نوزاد از شیر مادر تغذیه کند و تغذیه مادر هم خوب باشد، فقط به مکمل ویتامین D نیاز خواهد داشت. 

نوزاد شیرخوار

ویتامین D

به شیرخشک هایی که در بازار وجود دارد، ویتامین D اضافه شده است. به همین دلیل کودکانی که از شیر مادر تغذیه می کنند، به مکمل های ویتامین D نیاز دارند. وقتی پوست بدن در معرض تابش خورشید قرار می گیرد، این ویتامین به طور طبیعی به وسیله پوست ساخته می شود. اما از طرفی نور خورشید به مدت طولانی باعث سرطان پوست می‎شود. بنابراین لازم است که ویتامین D نوزادان از طریق مکمل تامین شود که البته برای استفاده از مکمل‎ها برای کودکان حتما باید با پزشک اطفال مشورت کرد. 

پروبیوتیک‌ها

پروبیوتیک‌ها انواعی از باکتری‌های زنده مفید هستند که به مقدار فراوان در دستگاه گوارش کودکانی که با شیر مادر تغذیه می شوند، وجود دارند. اما در مورد نوزادانی که با شیر خشک تغذیه می‎شوند باید پروبیوتیک‎ها به شیر خشک اضافه شده باشند. اطلاعات پزشکی نشان می‎دهند پروبیوتیک‌ها می‌توانند از بروز اسهال‌های عفونی و درماتیت سرشتی (اگزما) در کودکان جلوگیری کنند. همچنین باعث کاهش خطر حساسیت‌های غذایی، آسم، پیشگیری از عفونت‌های ادراری و بهبود علائم قولنج معدی شیرخواران می‎شوند. 

آهن

اگر کودک با شیر مادر تغذیه می‎شود، آهن مورد نیاز او به مقدار کافی و با قدرت جذب زیاد در اختیارش قرار دارد و به استفاده از مکمل آهن نیاز ندارد، اما وقتی به شش ماهگی می‌رسد، لازم است غذاهایی به کودک بدهید که حاوی آهن باشند (مثل غلات، حبوبات، گوشت و انواع سبزی‌های سبز). اگر کودک شیرخشک می‎خورد، بهتر است از همان بدو تولد تا سال اول، به او شیرخشک‌های غنی شده با آهن (حاوی ۴ تا ۱۲ میلی‌گرم آهن) بدهید.

فلوراید

نوزادان در شش ماهه اول تولد، چه از شیر مادر تغذیه کنند چه شیر خشک، به مکمل فلوراید نیاز ندارند. اما بعد از ۶ ماهگی اگر فلوراید آب مصرفی، کم باشد، لازم است کودک با نظر متخصص کودکان یا دندانپزشک کودکان، از قطره خوراکی فلوراید استفاده کند.

منبع: beytoote.com

مطالب مرتبط:

اهمیت تغذیه برای نوزاد نارس

قطره آهن باعث سیاهی دندان کودک نمی‎شود!

دندانپزشکی اطفال

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *