نوزادان نارس در خطر ابتلا به اوتیسم هستند

امروزه نوزادان نارس به لطف پیشرفت‌های بوجود آمده در مراقبت‌های پزشکی می‎توانند زنده بمانند. اما اطلاعات پزشکی حاصل از یک مطالعه جدید نشان می‎دهد نوزادان بسیار نارس بیشتر در معرض ابتلا به بیماری اوتیسم (در خود ماندگی) هستند. 

اوتیسم

نوزادانی که بیش از ۱۳ هفته قبل از موعد مقرر به دنیا می‎آیند در معرض صدمات جدی مغزی، اوتیسم، بیش فعالی (ADHD) و مشکلات یادگیری هستند. نوزادان نارس در مراحل حساس رشد مغز در معرض استرس‌های شدید محیطی قرار می‌گیرند که به احتمال زیاد این استرس‎ها نقش کلیدی در ابتلا به بیماری اوتیسم (ASD) دارند. براساس اطلاعات پزشکی به دست آمده از مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‎های آمریکا (CDC) از هر ۶۸ کودک ۱ نفر به اوتیسم مبتلا می‎شود. ابتلا به این بیماری در همه نژادها و گروه‌های جامعه با شرایط اجتماعی و اقتصادی مختلف به یک میزان رخ می‎دهد. اما اخبار پزشکی حاکی از ابتلای بیشتر پسران به این بیماری است. پسران ۵ برابر بیشتر از دختران به این بیماری مبتلا می‎شوند. 

در این تحقیقات که توسط دانشمندان سوئدی در دانشگاه کارولینسکا انجام شد. ۱۰۰ نوزاد نارس که قبل از هفته ۲۷ بارداری به دنیا آمده بودند بررسی شدند. روند رشد مغز این نوزادان از زمان تولد تا ۶ سالگی با استفاده از MRI مورد بررسی قرار گرفت. محققان دریافتند تقریبا ۳۰ درصد نوزادان بسیار نارس به بیماری اوتیسم مبتلا می‎شوند. این در حالی است که این رقم در مورد نوزادانی که در موعد مقرر به دنیا آمده‎اند ۱ درصد است. وزن هنگام تولد نیز می‎تواند با بیماری در خود ماندگی در ارتباط باشد. در میان نوزادان نارس آنهایی که هنگام تولد مشکلاتی داشتند که نیاز به  انجام عمل جراحی در دوره نوزادی داشته‎اند، بیشتر به بیماری درخودماندگی مبتلا شده‌اند.

منبع: www.medicalnewstoday.com

مطالب مرتبط: 

اهمیت تغذیه برای نوزاد نارس

سندرم تخمدان پلی کیستیک مادر باعت اوتیسم کودک می‎شود!

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *