bنفخ شکم را چگونه درمان کنیم؟ · سامانه جامع اطلاعات پزشکی
نفخ شکم را چگونه درمان کنیم؟

نفخ شکم یکی از شایع‌ترین علائم گوارشی است که در زنان بیشتر از مردان بروز پیدا می‌کند. مصرف غذا با حجم زیاد، مصرف آب با غذا، مصرف غذاهای بدون کیفیت، مصرف غذاهای نفاخ، مصرف غذاهای آبدار، حرکت شدید بعد از غذا همه از عوامل بروز نفخ به شمار می‌آیند.

نفخ شکم

متخصصان طب سنتی می‌گویند سردی مزاج معده موجب بروز نفخ می‌شود که سرد شدن مزاج معده دارای علائمی مانند سوء هاضمه و هضم غذاهای خیلی سبک و عدم هضم غذاهای سنگین، ترش کردن معده و تمایل به مصرف غذاهای سرد است. گرم نگه داشتن شکم از راه‌های بهبود نفخ شکم است.  افراد مبتلا به این مشکل می‎توانند شکم خود را با کیسه محتوی ارزن یا نمک یا سبوس گرم کنند به نحوی که کیسه محتوی این مواد را در جای گرم مانند فر یا ماکروفر قرار دهند، ۲۰ دقیقه تا نیم ساعت روی شکم خود قرار داده تا معده گرم شود، این کار در بهبود بسیاری از علائم گوارشی مفید است.

افراد مبتلا به نفخ باید از مصرف ترشی‌ها، آب سرد و غذاهای نفاخ پرهیز کنند و توصیه می‌شود این افراد ورزش زیاد انجام دهند و در حد طاقت گرسنگی و تشنگی را تحمل کنند. بهترین غذا برای درمان نفخ شکم (نخود آب) با ادویه دارچین و زعفران است برای تهیه نخود آب باید مقدار دلخواه نخود را با آب پخته و به آن ادویه اضافه کرده و مصرف کنید البته نخود آب را با مقداری گوشت نیز می‌توان درست کرد.

منبع: beytoote.com

مطالب مرتبط:

پیشگیری از سوزش معده

خوراکی‌های ممنوعه برای مبتلایان به زخم معده

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *