bنعناع برای سلامت کبد مفید است · سامانه جامع اطلاعات پزشکی
نعناع برای سلامت کبد مفید است

نعناع گیاهی علفی و چند ساله و پرورش آن آسان و راحت است. همچنین در مناطق با آب و هوای معتدل و آفتابی، به خوبی رشد می کند. برگ های نعناع بیضی شکل، نوک تیز و دندانه دار می باشند. این گیاه خواص درمانی بسیاری دارد و یکی از گیاهان مورد استفاده در طب سنتی است. این گیاه دوست کبد است و باعث پاکسازی کبد از سموم می‎شود. 

نعناع برای سلامت کبد مفید است

نعناع گیاهی علفی و چند ساله و پرورش آن آسان و راحت است. همچنین در مناطق با آب و هوای معتدل و آفتابی، به خوبی رشد می کند. برگ های نعناع بیضی شکل، نوک تیز و دندانه دار می باشند. گل های آن بسته به نوع نعناع ممکن است قرمز، ارغوانی و یا سفید باشد. این گیاه بسیار خوش عطر است و انواع متفاوتی از آن در طبیعت یافت می شود. از برخی از آنها می توان به پونه، نعناع آبی، فلفلی و وحشی اشاره کرد. از فواید سلامتی و دارویی نعناع می توان به موارد زیر اشاره کرد:

حفظ سلامت کبد

نعناع بهترین دوست کبد است. کبد را تمیز کرده و صفرا را رقیق می کند. در ضمن کیسه صفرا را به کار انداخته و تورم لوله های کیسه صفرا را برطرف می کند. 

درمان سندرم روده تحریک پذیر

کپسول های حاوی روغن نعناع، در واقع اولین گزینه در درمان بیماران مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر هستند. در واقع روغن نعناع ۵۰ درصد از ناراحتی این بیماران را کم می کنند.

درمان سوء هاضمه

مصرف حدود ۹۰ میلی گرم از روغن نعناع به شکل مکمل و یا تهیه دمنوش آن، به افرادی که دچار سوء هاضمه هستند، بسیار کمک می کند.

درمان سرطان پروستات

نعناع به دلیل دارا بودن ماده شیمیایی منتول، که استفاده دارویی دارد، از رشد سرطان پروستات جلوگیری می کند.

کاهش کلسترول

نعناع، کلسترول خون را پایین می آورد. اگر کلسترول خون بالا دارید، یک فنجان چای نعناع، قبل از صرف غذا بنوشید.

منبع: salamatnews.com

مطالب مرتبط:

درمان کبد چرب در طب سنتی

 

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *