نشانه‌های کمبود آهن در بدن چیست؟

آهن نقش بسیار حیاتی در بیشتر عملکردهای بدن مانند حمل اکسیژن به تمامی سلول‌های بدن دارد. به علاوه آهن به حفظ سلامت پوست، مو و ناخن‌ها نیز کمک می‌کند.  اطلاعات پزشکی نشان می‌دهد کمبود آهن یکی از شایع ترین مشکلاتی است که اغلب در زنان دیده می شود. آمار آن در زنانی که فعالیت بیشتری دارند، بالاتر است.

بهترین پزشکان توصیه می‌کنند که روزانه ۱۸ میلی گرم آهن برای زنان ۱۹ تا ۵۰ ساله و ۸ میلی گرم در روز برای مردان باید مصرف شود. اما زنان در صورت باردار بودن به ۲۷میلی گرم نیاز دارند. زنان در دوره شیردهی به تنها ۹ میلی‌گرم آهن اضافه در روز نیاز دارند. کمبود آهن یا فقر آهن که کم خونی هم گفته می‎شود، علائم و نشانه‎هایی دارد که با مشاهده این نشانه‎ها بهتر است در جستجوی پزشک باشید تا مکمل غذایی و دارویی برای شما تجویز شود. 

کمبود آهن

رنگ پریدگی پوست:  رنگ پریدگی در صورت می‌تواند نشانه‌ی کمبود آهن باشد. هموگلوبین در خون برای تولید رنگ صورت کمک می‌کند و باعث خوش رنگ شدن آن می‌گردد. زمانی که سطح هموگلوبین کم باشد رنگ صورت، پریده و کم رنگ خواهد شد. 

ریزش مو: یکی از نشانه های کمبود آهن ، ریزش موی سر است. ریزش ۱۰۰ عدد تار مو در روز طبیعی است اما اگر ریزش مو بیش از این میزان باشد، می‎تواند نشان‌دهنده‌ی مشکلات جدی در بدن باشد. اگر متوجه ریزش موی زیاد شدید ، رژیم غذایی خود را تغییر دهید و از غذاهای سرشار از آهن استفاده نمایید. همچنین استفاده از مکمل‌های دارویی به تجویز پزشک نیز می‌تواند موثر باشد.

خستگی مداوم: اگر چه خستگی می‌تواند نشانه‌ی بیماری‌های مختلف در بدن باشد ،اما بهتر است در اینگونه موارد سطح آهن خون بررسی شود. زیرا احساس خستگی یکی از علائم کمبود آهن در بدن است. وقتی اکسیژن کافی به سلول‎های بدن نرسد و مقدار هموگلوبین خون کمتر از حد نرمال باشد موجب ایجاد خستگی در بدن گردد.

مشکل در تمرکز کردن: کمبود آهن می‌تواند در ساخت انتقال دهنده های عصبی اختلال ایجاد کند و این امر به افت کارایی حافظه و تمرکز منجر می‌شود.

بیمار شدن مکرر:  اگر کمبود آهن دارید، بدن شما گلبول سفید را به اندازه‌ی کافی تولید نخواهد کرد و چون  گلبول‌های سفید مسئول مبارزه کننده با عفونت هستند، سیستم ایمنی به طور طبیعی ضعیف‌تر خواهد شد و و همین امر نیز موجب بیمار شدن شما می‌شود.

سردرد:  سرگیجه و سردرد از جمله عوارض کمبود آهن است به علت کمبود آهن میزان اکسیژنی که به مغز می‌رسد از حد معمول کمتر است و در نتیجه رگ های مغز متورم و فرد دچار سردرد می‌شود.

منبع: shafaf.ir و beytoote.com

مطالب مرتبط: 

کم خونی چیست؟

غذاهای سرشار از آهن

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *