نشانه‌های هشدار دهنده زخم معده

شایع‌ترین علامت زخم دستگاه گوارش سوزش در نواحی بین بالای ناف تا زیر قفسه سینه و در شدت‌‌های متفاوت می‌‌باشد. هر چند در بیشتر مواقع سوزش معده ناشی از برگشت اسید به مری است، اما گاهی می‌‌تواند نشانه‌ی زخم معده باشد. این بیماری، زخمی دردناک در دیواره‌ی معده یا در دهانه‌ی روده‌ی کوچک است. در این مطلب نشانه‌های هشدار دهنده این مشکل را معرفی می‌کنیم. 

نشانه‌های هشدار دهنده زخم معده

گرسنگی بیش از حد 

کسی که مبتلا به زخم معده است معمولا یکی دو ساعت پس از خوردن یک وعده‌ی کامل غذایی، درد گرسنگی را تجربه می‌کند. این درد ناشی گرسنگی نیست، بلکه درد زخم معده‌ است، که در اثر افزایش آنزیم‌های گوارشی ایجاد می‌شود.

سوء هاضمه

زخم معده می‌تواند باعث ایجاد درد در معده و روده و سوء هاضمه‌ی بسیار شدید شود. این معمولا به معنای سکسکه و آروغ بعد از خوردن غذا است.

درد شکم

تجربه‌ی احساس سوزش یا درد در بخش میانی یا بالایی معده بعد از خوردن غذا یا در هنگام شب. درد اغلب می‌آید و می‌رود و با تیر کشیدن یا سوزش همراه است. در بعضی موارد درد و سوزش زخم‌‌های گوارشی می‌‌تواند باعث بیدار کردن شما در شب شود.

حالت تهوع

عدم تعادل آنزیم‌های گوارشی اغلب منجر به بروز حالت تهوع می‌شود. اگر زخم‌معده دارید ممکن است حالت تهوع شدید یا خفیفی را تجربه کنید. این احساس صبح‌ها وقتی معده خالی است بیشتر شایع است. 

بی اشتهایی

معمولا افراد مبتلا به زخم‌معده اشتهایشان را به دلیل درد شدید و ناگهانی معده از دست می‎دهند.

تغییر رنگ مدفوع

زخم معده می‌تواند رنگ مدفوع را تغییر دهد و آن را کم‌رنگ، تیره‌تر یا خون‌آلود کند. مدفوع حاوی خون نشان می‌دهد که زخم معده‌ وخیم تر شده است. 

کاهش وزن ناگهانی

از دست دادن اشتها ممکن است باعث کاهش وزن ناگهانی به دلیل نخوردن غذا شود. کاهش وزن همچنین می‌تواند به علت استفراغ‌های مکرر در اثر زخم‌معده‌ باشد.

احساس سنگینی شکم

سنگینی شکم، حالت شایعی است که با گسترش زخم‌معده تجربه می‌کنیم. احساس پر بودن یا سنگینی در شکم که کاملا شبیه به حالت سنگینی است که بعد خوردن آب فراوان دارید.

علائم شبیه به آنفولانزا

علائم شبیه به آنفولانزا مانند حالت تهوع، تب، خستگی و ضعف عمومی که طی چند روز از بین نمی‌روند.

وجود خون در استفراغ

بالا آوردن در بیماری زخم معده‌ به دلیل میزان بالای آنزیم‌های گوارشی در معده و روده شایع است. اما وجود اندکی خون در استفراغ، می‌تواند نشان‌دهنده‌ی پیشرفت زخم‌معده‌ و نیاز به مراقبت پزشکی در اسرع وقت باشد.

منبع: salamatnews.com

مطالب مرتبط: 

خوراکی‌های ممنوعه برای مبتلایان به زخم معده

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *