نشانه‌های خاموش ابتلا به ام اس

بیماری ام اس یا Multiple Sclerosis یک نوع اختلال خود ایمنی است که به اعصاب در طناب نخاعی و مغز و نیز عصب بینایی آسیب می زند. علائم این بیماری شامل اشکال در کنترل عضلات، تعادل، بینایی یا حرف زدن است. اما برخی از خاموش ابتلا به این بیماری وجود دارند که اغلب ممکن است از آنها چشم پوشی شود.

بیماری ام اس

احساس سوزن سوزن شدن

ایستادن و یا ماندن طولانی مدت بر روی یک عضو ممکن است باعث قطع موقت جریان خون و احساس سوزن سوزن شدن شود. اما اگر این حس در اندام‌ها به طور ناگهانی و بدون هیچ دلیلی ظاهر شد، نیاز به چک کردن دارد و می تواند نشانه ای از ابتلا به ام‌اس باشد.

گرفتگی عضلات

اسپاسم و گرفتگی عضلات یکی از علائم آزاردهنده این بیماری است. این اسپاسم‌ها معمولا دردناک هستند، در بخش های انتهایی بدن نظیر دست ها و پاها ایجاد می شوند و بعد از چند دقیقه برطرف می شوند.

کاهش سطح حافظه

مشکلات حافظه، ناتوانی در تمرکز، صحبت کردن و مشکلات زبانی از نشانه‌‎های پیشرفت این بیماری است که البته خیلی وقت ها می تواند از علائم شروع این بیماری باشد.

دفع ادرار دردناک

میل به نوشیدن مقادیر زیادی مایعات و در عین حال احساس درد حین دفع ادرار، می‌تواند نشانه ابتلا به ام اس باشد. این علامت اغلب از اولین نشانه‌های این بیماری است. هر گونه دفع ادرار مکرر و ناگهانی، و اختلال کنترل تخلیه روده باید جدی گرفته شده و با پزشک در میان گذاشته شود.

مشاهده رنگ ها به شکل غبار آلود

نوریت اپتیک نوعی بیماری خاص عصبی است که تنها عصب بینایی را گرفتار می سازد. این بیماری به عنوان اولین علامت از ابتلا به ام‌اس می تواند باشد. نوریت اپتیک معمولا در سنین ۲۵ تا ۵۰ سالگی رخ می دهد و در خانم ها شایع تر است. اولین علامت این بیماری کاهش دید است که اغلب به سرعت و طی چند ساعت و گاهی چند روز رخ می دهد. همچنین علاوه بر کاهش دید، بیمار معمولا با حرکات چشم احساس درد می کند و رنگ ها را به شکل غبار آلود و رنگ و رو رفته می بیند.

منبع: beytoote.com

مطالب مرتبط: 

تشخیص و درمان بیماری ام اس

مصرف کافئین برای بیماری ام‎اس (MS) مفید است!

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *