bنخوردن صبحانه منجر به سکته مغزی می‎شود! · سامانه جامع اطلاعات پزشکی
نخوردن صبحانه منجر به سکته مغزی می‎شود!

اطلاعات پزشکی به دست آمده از یک مطالعه جدید نشان می‎دهد که خوردن صبحانه از سکته مغزی (stroke) به خصوص نوعی از آن که به علت خونریزی مغزی اتفاق می‌افتد پیشگیری می‌کند. 

حذف صبحانه و سکته مغزی

در این مطالعه ۸۲۷۷۲ زن و مرد ژاپنی در محدوده سنی ۴۵ تا ۷۴ سال که هیچ سابقه‎ای از بیماری قلبی یا سرطان نداشتند مورد بررسی قرار گرفتند. این افراد به مدت ۱۵ سال تحت نظر بودند و در مورد صبحانه خوردن آنها اطلاعاتی جمع آوری شد. در مدت این ۱۵ سال ۳۷۷۲ مورد سکته مغزی که ۱۰۵۱ مورد آن به علت خونریزی مغزی بود، اتفاق افتاد. علاوه بر این ۸۷۰ مورد بیماری قلبی عروق کرونر رخ داد. اطلاعات پزشکی ثابت کرد افرادی که هرگز صبحانه نمی‎خوردند در مقایسه با افرادی که هر روز صبحانه می‌خوردند بیشتر در معرض بیماری قلبی و سکته مغزی به خصوص از نوع خونریزی مغزی قرار داشتند.

بهترین پزشکان و متخصصان اعتقاد دارند یکی از علت‎های مهم خونریزی مغزی، فشار خون بالا به خصوص فشار بالا در اوایل صبح است. افرادی که هر روز صبحانه می‎خورند در مقایسه با افرادی که این وعده غذایی را حذف می‌کنند، کمتر احتمال دارد به فشار خون بالا دچار شوند. مطالعات قبلی ثابت کرده بود که بیشتر موارد سکته مغزی در صبح اتفاق می‌افتد و اینکه خوردن صبحانه باعث کاهش فشار خون می‎شود. از نتایج مطالعات قبلی انجام شده هم می‎توان دریافت که به درستی نتایج این تحقیقات جدید پی برد. نتایج این مطالعه در مجله پزشکی سکته مغزی (Stroke) منتشر شده است. برترین پزشکان در این تحقیقات اعلام کردند حذف کردن وعده صبحانه با شیوع چاقی، فشار خون بالا، کلسترول بالا و قند خون بالا که همگی از فاکتورهای بیماری‌های قلبی عروقی هستند، در ارتباط است. 

منبع: www.webmd.com

مطالب مرتبط: 

سکته‌مغزی چیست؟

تمام بیماران پر خطر باید داروی فشار خون مصرف کنند

مسلط بودن به چند زبان از عوارض سکته‌مغزی می‌کاهد!

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *