میگرن چیست؟

میگرن یک سردرد شدید ضربان دار است که در یک طرف سر وضعیت بدتری دارد. این نوع سردرد به حدی شدید است که گاهی فعالیت‎های روزانه فرد را متوقف می‌کند و از ۴ ساعت تا ۳ روز می‎تواند ادامه پیدا کند. غذاها، هورمون‎ها و استرس می‌تواند باعث شروع میگرن شود. 

میگرن

اطلاعات پزشکی نشان می‎دهد از هر ۱۰ آمریکایی یک نفر به سردردهای میگرنی مبتلا می‎شود. سردرد ضربان دار یا ریتم دار معمولا در یک طرف سر و اطراف شقیقه، پیشانی یا چشم حس می‌شود. این سردرد می‌تواند فرد را نسبت به نر، صدا و فعالیت‎های عادی مثل بالا رفتن از پله حساس کند. ممکن است فرد دچار حالت تهوع، استفراغ و مشکلات بینایی شود. بسیاری از افراد وقتی میگرن آنها عود می‎کند، مجبور هستند از کار و درس و زندگی عادی دست بکشند و استراحت کنند. حدود ۲۰ درصد از افرادی که با این مشکل مواجه هستند ۲۰ دقیقه تا یک ساعت قبل از بروز سردرد ممکن است علائم هشدار دهنده‌ای داشته باشند. مثلا نورهای چشمک زن یا خطوط موج‌دار ببینند یا دچار تاری دید شوند. به این نوع (میگرن کلاسیک) می‎گویند. بعضی افراد قبل از شروع سردرد ممکن است تغییرات خلقی را تجربه کنن مثلا افسرده یا تحریک پذیر و حساس شوند. بعضی‌ها دچار خستگی می‎شوند و خمیازه می‌کشند. ممکن است این افراد بوها و مزه‌های عجیب و غریب را حس کنند.  

علت این بیماری هنوز دقیقا مشخص نشده است. اما مربوط به سیستم عصبی است و پزشکان معتقدند مواد شیمیایی، رگ‌های خونی و سلول‌های مغز در این بیماری نقش دارند. بعضی عوامل می‎تواند باعث شروع این سردردها شود. یکی از این موارد لامپ‌های چشمک زدن، بازتاب نور از برف یا آب و صفحه تلویزیون است. یکی دیگر از این موارد استرس است که می‎توان با مهارتهای آرامش آموزی (ریلکسیشن) تا حد زیادی آن را کنترل کرد. بهترین راه برای کنمترل استرس دم و بازدم آرام است. تغییرات در برنامه غذا و خواب نیز می‌تواند باعث شروع سردرد در این افراد شود پس افرادی که سابقه این بیماری را دارند بهتر است طبق یک برنامه منظم بخوابند و غذا بخورند تا قند خون‌شان افت نکند و در طول روز هم به میزان کافی آب بنوشند تا بدن دچار کم آبی نشود. برای بسیاری از افراد این بیماری با تغییرات هورمونی در ارتباط است. مثلا در زنان چند روز قبل از قاعدگی یا در زمان قاعدگی یا در زمان مصرف قرص ضد بارداری این سردردها بروز می‌کند که بهتر است در این موارد با استفاده از داروهای ضدالتهاب و مسکن‌ها از سردرد جلوگیری شود. بعضی از افراد می‌گویند با مصرف غذاهای خاصی این سردردها شروع می‎شود مثل شکلات، پنیر، سس سویا و گوشت‌های فرآوری شده اما اطلاعات پزشکی هیچ غذایی را به عنوان محرک میگرن تایید نکرده است. 

منبع: www.webmd.com

مطالب مرتبط: 

علت سردردهای مزمن

این داروی گیاهی در درمان میگرن معجزه می‎کند!

 

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *