میگرن در دوران یائسگی شدیدتر می‎شود

اطلاعات پزشکی حاصل از یک مطالعه جدید که توسط برترین پزشکان و متخصصان آمریکایی انجام شده، نشان می‎دهد زنانی که به سردردهای میگرنی دچارند، با نزدیک شدن به سن یائسگی بیشتر به این سردردها دچار می‏‎‎شوند. به نظر می‎رسد تغییرات هورمونی این دوران دلیل این موضوع باشد.

میگرن

این تحقیقات روی ۳۶۰۰ زن که به میگرن دچار بودند انجام شد. تعداد و شدت سردردهای این افراد در دوران قبل و بعد از یائسگی مورد بررسی قرار گرفت. افرادی که در ماه ۱۰ بار یا بیشتر به میگرن دچار می‎شوند، تناوب یا همان تعداد حملات میگرنی آنها زیاد است. نتایج این تحقیقات نشان داد زنان با نزدیک شدن به دوران یائسگی یا زمانی که سیکل قاعدگی آنها نامنظم می‎شود یا اصطلاحا دوران پیش از یائسگی، ۶۰ درصد بیشتر احتمال دارد حملات میگرنی آنها در ماه افزایش یابد. در این دوران تغییراتی در میزان هورمون استروژن و پروژسترون روی می‎دهد. تعداد سردردها در اواخر دوره پیش یائسگی به بیشترین مقدار خود می‎رسد. در این زمان میزان همورمون استروژن در بدن بسیار کم است.

برای کمک به کاهش تعداد سردردها در این زنان، پزشکان می‌توانند از هورمون درمانی استفاده کنند. استفاده از قرص‌های ضد بارداری یا چسب‎های استروژنی بسته به شرایط قاعدگی این افراد که قاعدگی کاملا به پایان رسیده یا نامنظم شده می‎تواند موثر باشد. معمولا برای افرادی که هنوز قاعدگی دارند قرص ضد بارداری و برای افرادی که قاعدگی آنها کاملا متوقف شده چسب استروژنی تجویز می‎شود. اما تنها تغییرات هورمونی دلیل این سردردها نیست. استفاده بیش از حد داروها به خصوص مسک‏ن‌ها نیز می‎تواند باعث افزایش این سردردها شود. به خصوص در این سن به خاطر درد مفاصل و ستون فقرات استفاده از مسکن‌ها بیشتر شایع است.

منبع: www.webmd.com

مطالب مرتبط: 

آیا سردرد با مصرف کافئین ارتباط دارد؟

این داروی گیاهی در درمان میگرن معجزه می‎کند!

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *